Ditë e premte , 23 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

STIL \ Njė​ spektakė​l i rrallė i fluturave! (Video)

Njė​ spektakė​l i rrallė i fluturave! (Video)
Publikuar: 04/12/15; 10:21

Mijėra flutura monarke, ngjyrė portokalli dhe tė zezė, kanė filluar tė mbėrrijnė tė shtunėn nė shtėpinė e tyre dimėrore nė qendėr tė Meksikės, nė migrimin e pėrvitshėm tė tyre.

Migrimi masiv prej 4800 km gjatėsi i fluturave monarke, nė Amerikėn e Veriut ėshtė njė nga ngjarjet mė fantastike nė botėn e insekteve. Janė me miliona ekzemplarė, qė kryejnė udhėtimin e gjatė nga Kanadaja nė Meksikė apo nė brigjet e Kalifornisė, pėr ēdo vjeshtė.

Numri i fluturave emigruese ka rėnė ndjeshėm nė vitet e fundit. Ekspertėt thonė se, ndėrsa rreth njė miliard flutura monarke migruan nė Meksikė nė 1996-n, ky numėr ishte 35 milionė vitin e shkuar.

Ato kėrcėnohen nga humbja e habitateve, si pasojė e aktiviteteve njerėzore, pesticideve dhe ndryshimeve klimatike. Shkencėtarėt nė Meksikė kanė punuar pėr njė fertilizator organik, qė pėrhapet nė pyjet e vendit, me qėllim mbrojtjen e fluturave.

Fluturat tėrheqin vizitorė nga e gjithė bota. Fluturat monarke kanė krahė tė ngjyer me portokalli dhe tė zezė, me pika tė bardha nė to. Gjatėsia e krahėve tė tyre shkon deri nė 10 cm dhe trupat i kanė tė zinj. Pavarėsisht se ėshtė njė specie, qė kryesisht vjen nga Amerika e Veriut, mund tė gjenden koloni fluturash monarke edhe nė Amerikėn Qendrore, atė Jugore etj. Kolonitė jashtė Amerikės Veriore nuk migrojnė.

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com