Ditë e enjte , 22 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

SEX \ Ja pse femrat lėshojnė zėra gjatė njė orgazme?!

Ja pse femrat lėshojnė zėra gjatė njė orgazme?!
Publikuar: 27/11/15; 19:49

Gjatė kohės sė seksit femrat lėshojnė zėra tė lartė, shpesh nė mėnyrė qė tė inkurajojnė meshkujt. Studimet tė cilat janė publikuar nė revistėn “Archives of Sexual Behavior”, tregojnė se ato nė realitet janė zėra tė pakontrolluar dhe manipulime pėr meshkujt tė cilat i bėjnė femrat gjatė orgazmės, shkruan Puhia.

Kur dėgjoni njė performancė ekstatike vokale tė cilėn femrat e pėrjetojnė gjatė orgazmės, ndoshta mund tė bėheni xheloz nė kėtė pasion tė pabesueshėm. Por kėrkimet tregojnė se britmat e kėnaqėsisė te femrat janė ekuivalente me komplimentet e meshkujve, si “dukesh bukur” me kėto xhinse.


Nxėnėsit amerikanė Gayle Brewer dhe Colin Hendrie kanė anketuar 71 femra, tė moshave nga 18 deri nė 48 vjeēare, tė cilat ėshtė dashur tė pėrcaktojnė si tė vokalizojnė orgazmėn e tyre dhe pse e bėjnė atė, nėse nuk kanė arritur kulmin e kėnaqėsisė.

“Ėshtė e ditur se femrat me anė tė vetėdijes vokalizojnė gjatė marrėdhėnies nė mėnyrė qė tė ngacmojnė meshkujt”, ka thėnė Brewer.

Femrave u ngutet

Puhia shkruan, edhe pse nė artikullin e Brewer dhe Hendrie pėrdoret shprehja “manipulimi femėror i shėrben sjelljes sė mashkullit”, kjo nuk do tė thotė se femrat dėshirojnė tė shpėrblehen ose tė paguhen pėr entuziazmin e tyre, p.sh. me vathė diamanti.Femrat me anė tė britmave i nxisin meshkujt qė tė arrijnė mė shpejtė kulmin, kur marrėdhėnia e tyre ėshtė e mėrzitshme, kur janė tė lodhur, nervozė ose thjeshtė- kur nuk kanė kohė.

Me fjalė tė tjera, fermat e pėrjetojnė marrėdhėnien seksuale nė mėnyrė tė zhurmshme edhe atėherė kur nuk janė edhe aq shumė tė eksituara. Ndėrsa nė rastet kur ato janė shumė tė eksituara dhe kur orgazma ėshtė e vėrtetė, sikur gjatė seksit oral, orgazma do tė jetė relativisht e qetė. Kėsaj do t’i shėrbente shprehja, “sa mė e fortė, aq mė e qetė”.


Bėrtitja dhe piskama janė taktika me anė tė tė cilave femra e eksiton mashkullin, megjithatė pėrmes tyre ajo dėshiron ta komplimentojė atė.

Rolet e mėsuara

“Pėr femrat ėshtė e rėndėsishme qė mashkulli tė ndjehet i sigurt dhe me reaksionet e zhurmshme forcon vetėbesimin e tij’, thotė Brewer.

Diēka e tillė nuk ėshtė e panjohur pėr profesoreshėn e psikologjisė pranė Universitetit tė Kansasit, Charlene Muehlenhard. Nė studimin “Orgazmat e rrejshme tė meshkujve dhe femrave”, tė cilin e ka botuar nė revistėn “Journal of Sex Research”, ajo pohon se meshkujt dhe femrat gjatė seksit ndjekin rolet e skenarit tė pashkruar: “Mashkulli duhet qė ta ēojė femrėn deri te orgazma, sepse kjo tregon kualitetin e punės sė tij’.

Meqenėse femra nuk mund tė ejakulojė, meshkujt duhet tė bazohen te disa shenja tė tjera, nė mėnyrė qė ta dinė se e kanė kryer me sukses punėn e tyre.

“Ne jemi krijesa biologjike. Ėshtė vėshtirė tė kuptohen arsyet biologjike tė prodhimit tė zhurmės gjatė seksit, por duhet tė tentojmė ta bėjmė kėtė duke studiuar sjelljen seksuale tė kafshėve”, ka thėnė Muehlenhard.

Fatkeqėsisht, socializimi nuk do tė thotė se leksionet qė i mėsojmė janė tė sakta. Hulumtimet tregojnė se meshkujt dhe femrat mendojnė se e dinė se ēfarė dėshiron gjinia e kundėrt, ndėrsa shumė shpesh gabojnė pėr kėtė dhe prandaj e gėnjejnė njėri-tjetrin. /Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com