Ditë e shtunė , 17 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

PUSHIME \ Pesė qytetet mė tė “qėndrueshme” nė Botė! (Foto)

Pesė qytetet mė tė “qėndrueshme” nė Botė! (Foto)
Publikuar: 26/10/15; 10:36

Ish Kryetari i Bashkisė sė Curitiba-s, (Brazil) Jaime Lerner ka thėnė: “Nuk ka pėrpjekje mė fisnike se sa pėrpjekja pėr tė arritur njė ėndėrr tė pėrbashkėt. Kur njė qytet e pranon si njė mandat cilėsinė e tij tė jetės; kur ai respekton njerėzit qė jetojnė nė tė; kur ai respekton mjedisin; kur ai pėrgatitet pėr brezat e ardhshėm, njerėzit e ndajnė pėrgjegjėsinė pėr kėtė mandat, dhe kjo kauzė e jona ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė arritur kėtė ėndėrr tė pėrbashkėt.”

Nga pėrdorimi i energjisė sė rinovueshme pėr tė u kthyer nė emetimet, pesė qytete nė tė gjithė globin janė udhėheqėsit kryesore kur ėshtė fjala pėr zbatimin e nismave tė qėndrueshme, transmeton Puhia.

VANCOUVER, KANADA

Vazhdimisht me njė performancė tė mire e kanė renditur nė tė gjithė botėn “Qytet i jetushėm”, Vancouver ka njė qėllim ambicioz pėr t’u bėrė “qyteti i gjelbėrt nė botė” deri nė vitin 2020. Ata tashmė udhėheqin botėn nė energjinė hidroelektrike, qė pėrbėnė 90 pėr qind tė furnizimit tė saj, si edhe po ndėrhynė nė rregullimin e energjive tė rinovueshme si era, dielli, dhe fuqia e valės. Falė transportit publik masiv, korsive pėr biēikleta ( e vlersuar me 248 milje), tė ndarjeve tė programeve tė udhėtim, dhe rrugėve tė gjelbėrta, Vancouver ka emetimet e karbonit mė tė ulėt pėr frymė se ēdo qytet tjetėr i madh nė kontinent.

Si pjesė e qėllimeve tė tyre tė 2020, ata kanė si synim tė zvogėlojnė emetimet me 33 pėr qind, ndėrkohė do nxjerrin kode tė rrepta jeshilė nė ndėrtim (tė gjitha zhvillimet e reja duhet tė jenė me karbon neutral) dhe pėrmirėsimin e efikasitetit energjetik tė strukturave ekzistuese me 20 %.

Njė fushė ku Vancouver mund tė pėrmirėsohet ėshtė nė pėrdorimin e automjeteve elektrike. Shoqata e Automjeteve Elektrike nė Vancouver vlerėson se janė vetėm 20 automjetet tė pastėra elektrike nė rrugėt e qytetit.

SAN FRANCISKO, SHBA

San Francisko ėshtė gjithnjė nė majė tė fronit nė kalimin e qyteteve tė gjelbėrta nė vendet e Amerikės sė Veriut tė ulėt, njė nga zonat mė tė populluara metropolitane nė SHBA. Nota tė larta pėr cilėsinė e ajrit, menaxhimin e mbeturinave, dhe angazhimin pėr mundėsit e lėvizjeve eko-miqėsore vazhdojnė ta ndajnė San Francisko nga homologėt e tij. “Pse po e bėjmė gjithė kėtė?”, Tha ish kryebashkiaku Gavin Newsom nė njė intervistė tė vitit 2008. ” “Pėr shkak se kjo ėshtė gjėja mė e drejtė pėr t’u bėrė. Ne jemi vazhdimisht ndėr destinacionet kryesore tė udhėtimit nė botė. Ne mendojmė se njerėzit janė tė tėrhequr ndaj vlerave tė kėtij qyteti.

” Metropoli i cili u rendit kohėt e fundit nė vend tė parė si Qytet i Gjelbėrt nė Amerikėn e Veriut, riciklon 77 pėrqind tė mbeturinave tė saj, ruan rreth 20 pėr qind tė tokės sė hapėsirave tė gjelbėrta, dhe ka mė shumė se 497 projekte tė certifikuar LEED tė ndėrtimit tė gjelbėrt. Nė frontin e automobilėve, San Francisko ėshtė konsideruar si kryeqyteti i automjeteve elektrike tė SHBA-ve, me mbi 160 stacione publike dhe ka nė planė pėr tė instaluar edhe 2,750 tė tjera.

OSLO, NORVEGJI

Me mė shumė se dy tė tretėn e sipėrfaqes sė bashkisė e zė pylli i mbrojtur, rrugėt ujore dhe toka bujqėsore,dhe nuk ėshtė ēudi qė Oslo ėshtė njė nga qytetet kryesore tė qėndrueshme tė Evropės.

Shembuj tė praktikave novatore pėrfshijnė ndriēimin inteligjentė qė rregullon intensitetin nė varėsi tė kushteve tė trafikut dhe motit, transportin publik me bio-metan nga mbeturinat nė masė tė energjisė dhe ngrohjes, dhe njė program “eko-certifikim”, qė pėrfshin 43.000 punonjėsit e qytetit.

Deri nė vitin 2030, Oslo ka si qėllim tė ulė emetimet e karbonit me 50 pėr qind- Norvegji si njė e tėrė planifikon tė jetė Karbon neutral deri nė vitin 2050 dhe synon qė pėrfitimet mė tė mėdha t’i ketė nė sektorin e transportit.

Programi i ndarjes sė Makinave dhe biēikletave nė vend (duke pėrfshirė njė suksesė tė jashtėzakonishėm pėr ndarjen EV (makinave elektrike), dhe 400 stacione pėr ngarkim (karikim) janė instaluar nė qendėr tė qytetit.

Tashmė, nė rrugėt e Oslos ka mė shumė se 1.700 EVs (makina elektrike), tė gjithė pėrfitojnė parkim falas, imuniteti nė pagesa, dhe kanė akses pėrgjithėsisht nė korsi tė rezervuara pėr transportin publik.

Rreth 80 % e sistemit tė ngrohjes sė qytetit aktualisht ėshtė i mundėsuar nga energjitė e rinovueshme, kryesisht nga biomasa nga mbeturinat.

Kjo marrėdhėnie nė baza vjetore kursen emetimet e karbonit tė barazvlefshme me 60.000 automjete. Brenda dekadės sė ardhshme, Oslo ka nė planė pėr ta zgjeruar sistemin qė tė arrijė ngrohjen 100 % nga burimet e ripėrtėritshme.

CURITIBA, BRAZIL

Emėruar nga Digest Reader-it si “vendin mė i mirė pėr tė jetuar nė Brazil,” Curitiba ėshtė pėrgėzuar vazhdimisht pėr pėrpjekjet e saj pėr ruajtjen e qėndrueshmėrisė.

Nė fillim tė viteve 1970, qyteti nisi njė plan pėr zhvillimin urban afatgjatė qė do tė akomodonte jo vetėm rritjen e ardhshme, por do inkurajonter hapėsirat e gjelbrata dhe njė mjedis tė pastėr.

Dikur ka pasur vetėm 1 m2 tė hapėsirės sė gjelbėr pėr person, tani ka mė shumė se 52 m2. Janė mbjellė mbi 1,5 milionė pemė pėrgjatė rrugėve tė qytetit dhe u krijua njė rrjet prej 28 parqe dhe pyje tė zhvilluara.

Rreth 2.3 milionė njerėz nė ditė e pėrdorin transportin publik tė lirė dhe tė shpejtė nė Curitiba-sė, ky shėrbimi ėshtė adoptuar si model edhe nga qytetet e tjera, duke pėrfshirė Los Angeles dhe Bogota, Kolumbi.

Rreth 90% e banorėve riciklojnė dy tė tretat e mbeturinave tė pėrditshme tė tyre dhe qyteti ka dalė edhe me njė program inovativ qė lejon njerėzit pėr tė shkėmbyer mbetjet me pėrfitimin falas tė transportit publik apo me prodhime tė freskėta. Kjo ka minimizuar nė masė tė madhe sasisnė e mbeturinave madje edhe nga disa pjesėt mė tė varfra tė Curitiba-s

COPENHAGEN, DENMARK

Kopenhagen, vendi i bisedimeve pėr ndryshimet klimatike nė vitit 2009, ėshtė njė xhevahir i ndritshėm i gjelbėrt si kryeqytet i Danimarkės.

Zyrtarėt shpresojnė qė 50% e popullsisė tė zgjedhin dy rrota deri nė vitin 2015 me mbylljen e disa rrugėve tė mėdha me makina dhe zhvillimin e njė shtese prej 43 milje korsi biēiklete. Pėrveē se ka industrinė e turbinave tė erės mė tė madh nė botė, Danimarka gjithashtu nga furnizimin i erės mbulon afėrsisht 19 pėr qind tė nevojave tė energjisė tė vendit.

Si pjesė e qėllimit tė tyre pėr tė qenė tė parėt nė botė pėr kapitalin e karbonit neutral deri nė vitin 2025, zyrtarėt e qytetit kanė nisur njė politikė tė detyrueshme pėr gjelbėrimin e ēative, gjė qė kėrkon qė tė gjitha zhvillimet e reja tė pėrfshijnė njė nivel tė bimėsisė nė planet e tyre tė ndėrtimit.

Pėrveē kėsaj, “parqet xhep” (gjysma e madhėsisė sė njė fushe futbolli) janė duke u instaluar rreth Kopenhage-s nė mėnyrė qė rreth 90 pėr qind e tė gjithė banorėve tė kenė mundėsinė tė ecin nė njė hapėsirė tė gjelbėr nė mė pak se 15 minuta. /Echo/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com