Ditë e enjte , 22 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

PUSHIME \ Vizitoni qytetin dhe urėn e Mostarit nė Bosnje-Hercegovinė (Foto)

Vizitoni qytetin dhe urėn e Mostarit nė Bosnje-Hercegovinė (Foto)
Publikuar: 19/10/15; 10:36

Ura e Mostarit, nėntė vjet me radhė, prej vitit 1557 deri nė vitin 1566, nėn urdhrat e Sulltan Sulejmanit tė Madh, mjeshtėri turk i ndėrtimit Neimar Hajrudin punoi pėr ngritjen e urės sė tij.

Njė urė harkore prej guri, gati 30 metra e gjatė, pa mbajtėse mesi, 20 metra mbi lumin e vrullshėm nė ngjyrė blu dhe tė gjelbėr Neretva, njė ndėrrmarrje e guximshme pėr atė kohė, trasmeton Puhia.

Sipas legjendės mjeshtėri Hajrudin kishte hapur vet varrin e tij nė rast se dukej e pamundur qė ura tė mund tė qėndronte me njė gjatėsi tė tillė. Por ajo nuk u rrėzua, njė gjysmėhėnė prej guri, u bė simbol i qyteti duke i dhėnė emrin atij ("Most" qė do tė thotė urė) si dhe pjesė e natyrshme e rrethinės. Pėr kohėn konsiderohej njė mrekulli inxhinierie.

Pėrkundėr disa luftėrave dhe shumė tėrmeteve ura qėndroi 427 vjet. Ajo kontribuoi pėr mirėqenien e qytetit Mostar nga njėra anė si rrugė lidhėse e nga ana tjetėr si tėrheqje turistike. Ura ka pėrfaqėsuar lidhjen midis botės myslimane dhe asaj perėndimore.

Puhia: Me 9 nėntor tė vitit 1993 u rrėzua ura e vjetėr e Mostarit. Pas disa ditė gjuajtjesh artilerie nga ushtria e kroatėve tė Bosnjės blloqet shkėmbore ranė nė Neretvė. Nė luftėn mes kroatėve dhe boshnjakėve pėrreth Mostarit ura e vjetėr nuk kishte asnjė rėndėsi strategjike. Bėhej fjalė thjeshtė pėr shkatėrrimin e njė simboli tė kulturės osmane. thjeshtė pėr shkatėrrimin e njė simboli tė kulturės osmane.

Mostari nė Bosnjė dhe Hercegovinė konsiderohet si njė nga qytetet mė karakteristike tė kėtij vendi. Por ky qytet edhe pas 13 vjetėsh, i ka mė tė theksuara pasojat e konfliktit.

Pjesė tė qytetit janė ende tė shkatėrruara plotėsisht, por kur pyet qytetarėt nėse kėto pamje u kujtojnė luftėn, sakaq tė pėrgjigjen se varrezat janė ato qė kujtojnė luftėn, sepse nė qytet thuajse ēdo njeri ka tė afėrm viktimė, shkruan Puhia.

Ndėrkaq u rindėrtua sėrish nė vitin 2000 dhe u pėrfshi nė listėn e trashėgimisė kulturore tė UNESCO-s. Mė 23 korrik 2014 u shėnua 10-vjetori i rindėrtimit tė urės sė Mostarit. Pritej qė ura e rindėrtuar tė lidhė sėrish boshnjakėt qė jetojnė nė pjesėn lindore dhe kroatėt nė pjesėn perėndimore tė qytetit, por qyteti prej pėrfundimit tė luftės e kėtej ende nuk arriti tė lirohet nga ndasia etnike e mbetur nga periudha e luftės. /Wiki/Puhia


Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com