Ditë e enjte , 22 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

PARTNER \ Partneri juaj, i gjatė spo i shkurtėr?!

Partneri juaj, i gjatė spo i shkurtėr?!
Publikuar: 15/10/15; 11:18

Ėshtė mirė tė jeni tė gjatė apo tė shkurtėr? Objektivisht bėhet fjalė pėr njė pyetje pak retorike, duke qenė se struktura jonė ėshtė njė nga gjėrat qė nuk mund tė ndryshohet. Nuk ekziston njė e vėrtetė sa i pėrket ēėshtjes nėse ėshtė mė mirė tė jesh i/e shkurtėr ose i/e gjatė, nė kuptimin absolut.

Njerėzit e gjatė kanė avantazhet e tyre nė jetė, sikurse edhe tė shkurtrit. Ne kemi mbledhur disa nga studimet e bėra pėr kėtė ēėshtje, ku shpjegohen qartė avantazhet e njėrės apo tjetrės palė.

Tė gjatėt, janė mė inteligjentė se sa mesatarja

Fillojmė nga njė karakteristikė qė do t’u pėlqejė tė gjithė atyre personave qė i shikojnė tė tjerėt nga lart. Personat e gjatė janė mesatarisht mė inteligjentė, ashtu siē bėhet e ditur nga njė studim i kryer mbi 7000 persona nga Universiteti i

Kolorados

Duke vėzhguar intelektin e personave nė fjalė, ėshtė vėnė re se ekziston njė lidhje mes gjatėsisė dhe inteligjencės, madje edhe tek njerėzit binjakė. Ndaj, njerėzit e gjatė duhet t’i mėshojnė matematikės dhe shkencave ekzakte, sepse mund t’ia dalin vėrtet.

Tė shkurtrit, mė paranojakė dhe dyshues

Nėse nė Kolorado kanė studiuar lidhjen mes inteligjencės dhe gjatėsisė sė personave, nė Oksford kanė studiuar shkurtėsinė e tyre dhe paranojėn. Nga ky i fundit ka dalė se personat e shkurtėr janė mė tė zgjuar pėr t’i parė gjėrat me mė imtėsi, ndėrsa u besojnė shumė pak tė tjerėve.

Gjithsesi, kėto kanė aspektet e tyre pozitive: Hitleri dhe Napoleoni kanė arritur tė jenė pjesė e historisė njerėzore. Po kėshtu dhe Silvio Berluskoni bėn pjesė te personat e shkurtėr.

Tė gjatėt, sukses nė marrėdhėniet me publikun

Nėse tė shkurtrit mund tė kenė sukses prej mėnyrės se si ata ekspozohen ndaj situatave, tė gjatėt kanė mė shumė sukses prej prezencės sė tyre nė publik. Nė njė studim tė kryer te tė gjithė presidentėt e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, pėrgjithėsisht mes kandidatėve nė balotazh, nė fund ka fituar gjithmonė mė i gjati. Mos ndoshta siguria qė transmetojnė personat e gjatė tek tė tjerėt, ėshtė njė ēelės suksesi i tyre nė publik?

Tė shkurtrit, jetojnė mė gjatė

Gjithsesi, nėse jeni njė person i shkurtėr dhe nuk jeni tė interesuar tė bėheni president i SHBA-sė, ka njė lajm tė mirė pėr ju: do tė jetoni mė gjatė. Nė njė komunė tė Sardenjės,Villagrande Strisaili, jetojnė vetėm njerėz tė shkurtėr dhe jeta e tyre ėshtė shumė e gjatė. Pėr shkencėtarėt, kjo ėshtė njė e dhėnė shumė e rėndėsishme.

Tė gjatėt, kanė mė tepėr sukses me femrat

Njė studim tjetėr nė psikologjinė njerėzore: meshkujt e gjatė kanė mė shumė sukses me femrat. Siē e dimė, pėr arsye natyrale, femrat kanė tendencė tė zgjedhin njė partner i cili i mbron, ėshtė nė gjendje tė kujdeset shumė pėr to, por edhe pėr familjen e tyre, nga rreziqet e mundshme.

Tė shkurtrit rrezikohen mė pak nga kanceri

Pika e fundit nė favor tė tė shkurtėrve i takon njė studimi i cili ka bėrė shumė bujė kėto kohėt e fundit, sidomos pėr rezultatet statistikore: personave tė gjatė u kanoset njė rrezik mė i madh i prekjes nga tumoret. Pėrgjithėsisht, rreziku rritet pėr ēdo 10 cm gjatėsi, 11% te femrat dhe 18% te meshkujt.

Tė gjatėt, janė mė optimistė

Pėrgjatė viteve janė kryer studime tė ndryshme, tė cilat i takojnė shtatlartėsisė dhe optimizmit dhe duket se ka njė lidhje mes tyre. Tė gjatėt janė mė tė prirė qė t’i shohin gjėrat me mė shumė optimizėm, e gjejnė mundėsinė e zgjidhjeve pėr ēdo situatė. Ndihen mė superiorė. Pra, kanė tendencė t’i shohin pengesat si kalimtare, lehtėsisht tė kapėrcyeshme nė krahasim nga njerėzit e shkurtėr, tė cilėt janė pesimistė.

/SHQIP/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com