Ditë e hėnė , 19 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

PARTNER \ Kush janė ato qė fituan ēmime Nobel nė letėrsi?! (Video)

Kush janė ato qė fituan ēmime Nobel nė letėrsi?! (Video)
Publikuar: 09/10/15; 14:44

Svetlana Alexievich ėshtė e para gazetare qė fiton ēmimin Nobel nė letėrsi. Ajo renditet e 14 nė listėn e femrave qė kanė marrė kėtė vlerėsim nga Akademia e Shkencave nė Suedi. Si gazetare investigative, ajo ėshtė bėrė e njohur me librin "Zėra nga Ēernobili", ku ndėr tė tjera shkruan "Mė tregoni njė novelė tė imagjinuar pėr Ēernobilin, nuk ka asnjė sepse realiteti ėshtė mė shumė sesa fantazi".

Pėr herė tė parė njė grua fitoi ēmimin Nobel nė letėrsi nė vitin 1909, Selma Lagerlöf. Ėshtė e njohur thėnia e saj: “Asgjė nė botė nuk mund t’ ju bėjė “make up” kur keni humbur dikė qė ju ka dashur!”

Sipas njė legjende tė lashtė nė Sardenjė, trupat e atyre qė kanė lindur nė prag tė Krishtlindjeve kurrė nuk do tė shpėrbėhen nė pluhur, por do tė ruhen deri nė fund tė kohės. Kjo ėshtė njė ndėr thėniet mė tė famshme tė fitueses sė ēmimit Nobel nė letėrsi nė vitin 1926, Grazia Deledda.

Dy vite mė vonė, sėrish fituesja do tė ishte njė femėr. Sigrid Undset ėshtė e fmashme pėr pikėpamjen e saj pėr shkollėn: "Unė shkova nė njė shkollė sepse babai im ishte nė dijeni se ditėt e tij ishin tė numėruara dhe ai ishte i shqetėsuar pėr mua qė tė merrja njė edukim tė mirė e tė ndiqja hapat e tij. E urreja shkollėn aq intensivisht, ajo ndėrhynte nė lirinė time."

File:Sigrid Undset 1928.jpg

Tė gjesh lumturinė nė punė ėshtė si tė zbulosh burimin e rinisė. Kėshtu shprehej fituesja e ēmimit Nobel nė vitin 1938, Pearl Buck.

Gabriela Mistral ishte fituesja e radhės femėr nė vitin 1945. Dashuro tė bukurėn, thoshte ajo, ėshtė hija e zotit nė univers.

File:Irčne Joliot-Curie Harcourt.jpg

U deshėn 21 vite qė Nelly Sachs tė sillte Nobelin e Letėrsisė te femrat, nė vitin 1966. Ajo thotė: "Ne e frymėzuam ajrin e lirisė pa njohur ndonjė gjuhė apo njeri".

File:Pearl Buck 1972.jpg

Ndėrsa mė shumė se dy dekada mė vonė, mė 1991 femra e radhės fituese ishte Nadine Gordimer. Sipas saj, “e vėrteta nuk ėshtė gjithmonė e bukur, por uria pėr tė ėshtė gjithmonė e tillė”.

File:Nadine Gordimer 01.JPG

"Pasioni nuk ėshtė kurrė i mjaftueshėm e nuk ėshtė as aftėsi. Nėse dėshiron tė fluturosh duhet tė heqėsh dorė nga gjėrat qė tė mbajnė poshtė". Kėshtu shprehet Toni Morrison, fituese e ēmimit Nobel nė vitin 1993.

File:Toni Morrison 2008-2.jpg

Njė tjetėr grua e dashuruar me librat tiumfoi nė vitin 1996. Wislawa Szymborska thotė: "Unė jam e modės sė vjetėr dhe mendoj se leximi i librave ėshtė mėnyra mė e mirė qė ka shpikur njerėzimi pėr tė kaluar kohėn".

File:Szymborska 2011 (1).jpg

Nė listėn e fitueseve nuk mungojnė ato qė mund mbėshtesin feminizmin. Elfriede Jelinek, fituese nė vitin 2004, thotė: "Unė nuk luftoj kundėr burrave, por kundėr sistemit qė ėshtė seksist”.

File:Elfriede jelinek 2004 small.jpg

"Ēfarėdo qė ju jeni duke menduar pėr tė bėrė, bėjeni tani. Kushtet janė gjithmonė tė pamundura". Kėshtu thotė Doris Lessing, fituese e vitit 2007.

File:Doris lessing 20060312 (square).jpg

Dy vite mė vonė, sėrish ishte njė femėr, Herta Müller. Sipas saj, ēfarė nuk mund tė thuhet, mund tė shkruhet. Sepse tė shkruarit ėshtė njė akt i heshtur, njė punė nga koka te dora.

File:Müller, Herta.IMG 9379 cropped.JPG

Fituesja e fundit femėr ishte nė vitin 2013: Alice Munro. Ėshtė e famshme shprehja e saj: "Gjithmonė mbani mend se kur njė burrė ikėn nga shtėpia, ai lė gjithēka pas... Kur njė grua largohet, ajo merr me vete ēdo gjė qė ka ndodhur aty".

File:Alice Munro.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Swetlana_Alexandrowna_Alexijewitsch.jpg
/SHQIP/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com