Ditë e enjte , 22 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

PARTNER \ Ja si mund ta kaloni njė zhgėnjim dashurie?!

Ja si mund ta kaloni njė zhgėnjim dashurie?!
Publikuar: 03/09/15; 10:45

Zhgėnjimet nė dashuri? Truti ėshtė i ndėrtuar pėr t’i kaluar. Kėshtu thotė njė studim i bėrė nė Shtetet e Bashkuara. Aktiviteti i neuroneve gjatė fazės sė rėnies nė dashuri tregon njė stimulim mė intensiv: njė efekt i ngjashėm me drogėn, qė rrit ndjesinė e mirėqėnies dhe kėnaqėsisė, shkruan AskMen.

Ja pse nė fund tė njė historie dashurie ėshtė e nevojshme njė kohė dezintoksimi... nė kuptimin fizik dhe mendor, trasmeton Puhia.com

Studimi

Sipas njė studimi, truri ėshtė programuar pėr tė kaluar zhgėnjimet e dashurisė. I publikuar nė revistėn Review of General Psychology, studimi tregon se ėshtė njė mekanizėm natyral, qė tė shtyn tė kalosh fundin e nė dashurie dhe pėr tė gjetur njė partner tė ri tė pėrshtatshėm. Tradhėtia? Pėr meshkujt ka rėndėsi tradhėtia fizike, ndėrsa pėr femrat, sipas tė dhėnave, do tė ishte mė keq njė tradhėti nė nivelin e ndjenjave, me frikėn se partneri do tė zgjedhė njė tjetėr.

Fundi i dashurisė

Fundi i njė raporti nė nivelin biokimik ka nevojė pėr njė dezintoksikim tė vėrtetė. Truri i tė dashuruarve regjistron nė fakt, njė rritje tė aktivitetin neurotik lidhur me zonėn e kėnaqėsisė. Ky stimulim ka tė njėjtin efekt si droga, aq sa studiuesit po e pėrdorin pėr “pamjet e trurit”, duke e lidhur atė zonė tė tij me aktivitetin gjatė pėrdorimit tė kokainės. Kur prishet njė lidhje bie nė njė mėrzitje tė thellė, dhe mekanizmat e rikuperimit tė trurit tetojnė tė krijojnė kontakte me persona tė tjerė, duke riaktivizuar zonat e kėnaqėsisė.

Lėvizje e lirė

Aktiviteti fizik influencon lirimin e endorfinės. Tė bėsh sport jo vetėm qė tė ndihmon nė mirėqėnien fizike, por ėshtė njė shpėtues jete nė nivelin mendor, pa pėrmendur kėtu edhe efektin e tė ndjerit nė formė, pėr t’i pėlqyer vetes dhe tė tejrėve. Po kalon njė zhgėnjim dashurie? Ec, vrapo, zgjidh njė aktivitet fizik pėr tė zgjuar dėshirėn pėr tė qėnė nė provė.

Lista e kėngėve

Kėrceni me miqtė: siē thonė dhe disa studime tė lėvizėsh nė ritmet e muzikės tė qetėson dhe tė lehtėson mendjen, tė mban nė stėrvitje dhe lufton ankthin dhe ērregullimet e humorit. Formoni njė listė kėngėsh pėr tė dėgjuar nė shtėpi teksa gatuani apo pastroni; do tė jetė njė alternative e mirė.

Niseni nga vetja

Lexojini sinjalet me objektivitet; kur njė histori ka pėrfunduar ėshtė e kotė tė vazhdoni tė kapeni pas saj. Shpesh fundit tė lidhjes i atribuojmė dhe ndjesinė e humbjes, frustrimit. Por pse duhet tė marrėsh me vete njė barrė negativiteti kur ėshtė e mundur qė gjėrat tė shihen me njė tjetėr kėndvėshtrim? Pėr tė thėnė ‘Mjaft’, duhet forcė dhe kurajė. Jini krenar pėr veten pėr tė pėrballuar kėtė situatė, evitoni ndjesinė e fajit, sepse tė gjithė bėjmė gabime, gabimet na ndihmojnė tė rritemi.

/SHQIP/Puhia.com

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com