Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

PARTNER \ Ja ēfarė tė bėni kur ndiheni tė humbur?!

Ja ēfarė tė bėni kur ndiheni tė humbur?!
Publikuar: 26/08/15; 16:36

Nėsė ju duket se gjithēka shkon keq, mund tė ndiheni tė mposhtur...por kjo vetėm pėr 4 minuta. Ja ēfarė Puhia.com ju referon tė bėni minutėn e pestė:

Provoni “zgjidhjen Pixar”.

Ndjeheni: tė pushuar nga puna/gjoba/skadencat/figurėn e keqe nė public, tė gjitha tė paketuara nė njė ndjenjė paniku. Gjithēka po bie... mbi ju.

Ēfarė tė bėni: Ed Catmull, presidenti i Walt Disney dhe i Pixar Animation Studios, nė librin e tij tė ri Creativity thotė “ se njė prej trukeve ėshtė tė bėsh njė listė tė gjėrave qė shkojnė keq”. “Zakonisht, duke bėrė kėtė listė mund tė izolojė pjesėn mė tė madhe tė ēėshtjeve tė lėna pezull nė njė grupim prej dy apo tre problemesh, qė i kuptojnė tė gjithė””, thotė ai. E kupton pastaj se situate nuk ėshtė aq dramatike. Tė kesh para syve njė listė tė problemeve ėshtė mė mirė se tė kesh ndjenjėn se gjithēka po ju ikėn prej duarve, vijon Catmull.

Jepini rėndėsi superfuqive tuaja

Ndjeheni: sikur nuk keni pėrfunduar asgjė. Tė gjithė janė tė pasur, tė famshėm, tė martuar, influent...pėrveē jush.

Ēfarė duhet tė bėni: Shihni pak fotot e fotografes Chino Otsuka, qė tregojnė atė tė rritur, tė vendosur me anė tė Photoshop-it nė fotot e saj tė fėmijėrisė. Dhe bėni njė pyetje: ēfarė do tė thoshte njė fėmijė 6-vjeēar pėr jetėn tuaj aktuale? Ndoshta do tė mendonte se jeni fantastik, qoftė edhe pėr faktin se mund tė keni thjesht njė pajisje nė frigorifer qė kthen ujin nė akull direkt nė gotė.

Mund tė bėni dhe mė shumė: tė merrni nė shtėpi njė qenush qė ju ikėn gjithmonė.

Gjeni inxhinierin brenda jush

Ndjeheni: prezantimi juaj ka qėnė njė dėshtim. Shalli pėr tė cilin keni punuar pėr 6 muaj ėshtė shkatėruar dhe ėshtė kthyer nė njė top leshi. Me fjalė tė tjera, keni dėshtuar.

Ēfarė duhet tė bėni: Klikoni nė faqen e internetit “Admitting Failure”, njė faqe ku Engineers Without Borders (Inxhinierėt Pa Kufij) inkurajon kėdo qė ka dėshirė tė bėj tė ditur gabimet e tij, pėr tė kuptuar njė rrugė tė re drejt suksesit. “Duke mos pasur mė frikė se do ju tallin se gaboni, anėtarėt e stafit janė mė tė disponueshėm tė ndėrmarrin rreziqe, qė shpesh janė hapa vėrtetė tė nevojshėm pėr tė ecur pėrpara nė krijimitarinė tuaj”, shkruan Carl Honore, autori i “The Slow Fix”. Dakord, nuk jeni inxhinier. Por shėrimi pas njė dėshtimi tė madh mund t’i ndodhė ēdo profesioni dhe nė ēdo situatė.

Veēoni gjėrat e mira qė ju kanė ndodhur nė jetė

Ndjeheni: sapo ju ka ndodhur diēka e keqe. Dhe nuk mund tė bėni asgjė pėr tė zgjidhur gjėrat.

Ēfarė tė bėni: Megan McArdle, autore e “The Up side of Down” ka kryer njė studim nė qindra njerėz. Tė intervistuarit duhet tė thonin se ēfarė do tė mendonin tė tjerėt, sipas tyre, si gjėrat mė tė mira qė atyre vetė nuk i kanė ndodhur kurrė nė jetėn e tyre. Pėrgjigjet ishin pėrgjithėsisht mė tė qarta:takimi me partnerin, lindja e fėmijėve.

Por kur pyeteshin pėr ngjarjet qė i kanė ndryshuar jetėn e tyre, kanė nominuar situata qė terrorizojnė shumicėn prej nesh: divorci, pushimi nga puna, kanceri. Sipas McArdle: “Momentet e krizės mund tė jenė njė pikė kthese”. Autorja thotė se nė momentet mė tė vėshtira, pjesa mė e madhe e njerėzve nuk arrin tė parashikojė se janė pikėrisht kėto rrethana katastrofike qė ndryshojnė ekzistencėn e tyre. Mendohuni, keni provuar ndonjėherė nė lėkurėn tuaj kėto periudha transformimi? A ėshtė ky momenti i duhur?

Ndėrtoni diēka vetė

Ndjeheni: Keni njė objektiv nė jetė? Ēfarė do t’ju ēojė nė tė vėrtetė drejt tij?

Ēfarė duhet tė bėni: tė pranoni kėshillėn e aktorit Nick Offerman, i cili sugjeron tė nisni njė projekt pėr tė nxjerrė diēka tė prekshme. “Sugjeroj tė gjeni njė hobi... hiqni telefonin dhe bėni diēka me duart tuaja, kėshtu, pėr disa orė, do tė keni njė rezultat konkret dhe kohė tė impenjuar. Ndoshta do tė ndjeheni tė hutuar, duke bėrė punė dore, duke gatuar apo duke krijuar muzikė, por gjithėsesi do tė krijoni diēka”, thotė ai.

Zgjeroni horizontet tuaja

Ndjeheni: bota juaj ėshtė gri, dhe do tė mbetet gjithmonė e tillė

Ēfarė duhet tė bėni: Zgjeroni horizontin tuaj. Fotot e arkivit tė NASA mund t’ju shėrbejnė pėr kėtė qėllim. Kėshtu edhe blogu i revistės Discover. Dhe ja, ai dimėr pa fund qė ju ka kapluar shpirtin do tė bėhet njė vepėr arti, sureal dhe i mrekullueshėm./SHQIP/Puhia.com

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com