Ditë e shtunė , 20 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Ja kjo ė​shtė​ terapia mė​ e re pėr tė​ luftuar kancerin!

Ja kjo ė​shtė​ terapia mė​ e re pėr tė​ luftuar kancerin!
Publikuar: 09/05/16; 10:25

Shkencėtarėt nė Argjentinė kanė krijuar njė adenovirus tė modifikuar gjenetikisht, pėr tė luftuar kancerin. Ėshtė njė lloj virusi qė shkakton tė ftohtė dhe rrufė, por qė ėshtė modifikuar nė mėnyrė tė tillė, qė e shndėrron fuqinė e tij virale nė njė aftėsi pėr tė luftuar kancerin.

Ai quhet virusi onkoliktik, qė kėrkon dhe vret qelizat kanceroze.

Kjo ide nuk ėshtė e re; kėrkimet nė fushėn e imunoterapisė kanė ekzistuar prej mė tepėr se 100 vjetėsh. Por shkencėtarėt nė Laboratorin e Terapisė Molekulare dhe Qelizore nė Buenos Aires mendojnė se kanė bėrė njė zbulim tjetėr tė rėndėsishėm nė kėtė fushė:

"Kemi pėrftuar njė virus me aftėsinė pėr tė ndjerė vetitė karakteristike tė tumorit dhe pėr tė sulmuar tė gjitha qelizat e tij. Me fjalė tė tjera, kemi njė qasje tė re ndaj atyre qė kemi patur deri mė sot.”

Shkencėtarėt thonė se virusi i krijuar nė laborator, godet indet e qelizave qė ndihmojnė rritjen e tumorit. Ky ėshtė njė zhvillim i mirėpritur nga shkencėtarėt.

"Ky zbulim i ri ėshtė si njė lloj lajmėtari pėr virusin, qė ai tė ndikojė tek qelizat mbėshtetėse. Emocionuese pėr biologjinė aktuale tė kancerit, ėshtė se janė shtuar njohuritė pėr qelizat kanceroze dhe tumorale; se pėrreth kancerit ka njė numėr tė madh qelizash mbėshtetėse, tė cilat po ashtu fillojnė modifikohen nė njė mjedis qė fillon tė degjenerojė.”

Terapitė e reja pėr kancerin mund tė jenė mjaft emocionuese. Kjo ėshtė e rėndėsishme sepse mund tė sjellin fonde shtesė pėr kėrkime tė reja. Por shkencėtarėt argumentojnė se trajtimet e reja, si imunoterapia duhen pėrshėndetur me kujdes.

"Disa prej kėtyre reagimeve tė sistemit imunitar do ta godasin tumorin, disa tė tjera jo. Prandaj, shkalla e ripėrdorimit tė kėtyre viruseve ėshtė problem, sepse ndėrsa i ofron atyre njė pėrgjigje imunitare, kur paciantėt ekspozohet me njė dozė tė dytė, apo tė tretė, sistemi imuntar nuk e pronon mė terapinė. Pra kjo ėshtė vėshtirėsia e terapisė sė re.”

Nė vitin 2015 autoritetet amerikane dhe mė pas ata tė Agjencisė Eruopiane tė Mjekėsisė, e miratuan pėrdorimin e virusit tė herpesit pėr trajtimin e melanomės. Kjo mund t’u hapė rrugėn kėtyre lloj terapive, qė ato tė pėrdoren nė masė pėr trajtimin e kancerit. /VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com