Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Bukė kundėr diabetit dhe kancerit?!

Bukė kundėr diabetit dhe kancerit?!
Publikuar: 29/03/16; 01:00

Studjuesit nė Universitetin e Shkencave nė Wroclaw tė Polonisė kanė zbuluar njė recetė buke, qė e bėn kėtė element bazė tė dietės perėndimore mė tepėr se sa njė ushqim standart.

Profesor Zygmunt Gil po provon pėrbėrės tė ndryshėm tek buka pėr tė cilat ai beson se sigurojnė mbrojtje nga sėmundje si diabeti dhe kanceri.

Kjo realizohet duke i shtuar brumit, pėrbėrės tė tjerė, tė cilėt ruajnė vlerat gjatė pjekjes si dhe shijen origjinale tė bukės. Frutat e thata dhe erėzat e kėsaj recete nuk i shtohen brumit pėr t’i dhėnė shije, por vetėm pėr tė ruajtur vetitė e tyre qė nė afat tė gjatė ndihmojnė pėr tė parandaluar disa lloj sėmundjesh.

Professor Gil thotė se do qė buka e sė ardhmes tė jetė si njė “tabletė”, tė cilėn ne e hamė ēdo ditė, pa menduar aspak pėr vlerat e saj.

"Do tė jetė si njė tabletė, e cila pėrveē vlerave ushqimore ushqimore bazė, pėrmban edhe pėrbėrės tė rėndėsishėm nga ana fiziologjike. Pėrbėrėsit e tjerė, me bazė fibre, janė shumė tė rėndėsishėm pėr parandalimin dhe trajtimin e shumė sėmundjeve qė lidhen me stilin e jetesės, si obeziteti, mbipesha, apo diabeti dhe kanceri. Qėllimi i kėtyre pėrbėrėsve tė tjerė ėshtė parandalimi i proceseve kancerogjene, ose atyre qė shkatėrrojnė shėndetin.- thotė prof. Gil.

Prof. Gil dhe ekipi i tij kanė gjetur sasi tė mėdha komponentėsh bioaktivė nė pulpėn e frutave, apo perimeve, produkte qė mbeten pas shtrydhjes sė lėngut tė tyre.

Ajo qė nė kushte normale konsiderohet si mbetje, pėrgatitet nga shkencėtarėt pėrmes njė procesi ngrirjeje dhe tharjeje. Mė pas kjo masė grihet, duke pėrftuar njė pudėr tė imėt qė i shtohet bukės para pjekjes.

Sipas ekipit tė prof. Gillit, ky process pėrpunimi i mbron pėrbėrėsit nga temperaturat e larta tė furrės sė pjekjes.

Normalisht, kur frutat i shtohen bukės para pjekjes, ajo ruan vetėm shijen, duke humbur pjesėn mė tė madhe tė vlerave pėr shėndetin.

Shkencėtarėt po ashtu janė duke eksperimetuar me varitete tė reja mielli, tė pėrftuar nga elbi dhe tėrshėra, qė nuk pėrdoren zakonisht tek buka, por qė pėrmbajnė njė sasi shumė mė tė lartė tė pėrbėrėsit tė njohur si beta-glukane, qė po ashtu luan rol nė parandalimin dhe trajtimin e sėmundjeve, si ato qė prekin sistemin kardiovaskular.

“Nė se ky komponent ėshtė i pranishėm nė sasi tė mjaftueshme nė ushqimin e njerėzve, ai ndikon nė pėrmirėsimin e nivelit tė kolesterolit”, thotė Gil.

Nė studim u provuan metoda tė ndryshme tė pėrgatitjes sė brumit dhe tė bukės, si dhe pėrbėrės si molla, ftoi, kakao, kokonut, qepė, lakėr e kuqe dhe njė numėr i madh farėrash dhe drithėrash, si tėrshėra dhe liri.

Kaloritė dhe yndyra studjohen me kujdes dhe kėsaj recete i shtohet edhe fibra.

"Nė se buka ka njė pėrmbajtje tė lartė fibre, ajo nuk tė bėn tė shtosh nė peshė, pasi nuk ka pėrmbajtje tė lartė karbohidratesh”, thotė mjekja Agata Wojciechowicz-Budzisz.

"Ushqimet e pasura nė fibėr tė ngopin, prandaj pasi kjo lloj buke tė bėn tė ndihesh mirė dhe nuk tė jep mė uri pėr njė kohė tė gjatė”, shton ajo. /VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com