Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Shfaqen raste tė reja tė virusit Zika! :O

Shfaqen raste tė reja tė virusit Zika! :O
Publikuar: 29/02/16; 08:04

Qendra amerikane pėr Kontrollin dhe Parandalimin e Sėmundjeve thotė se po heton 14 njoftime tė reja pėr infektime me virus nė Shtetet e Bashkuara, tė cilat tė gjitha dyshohen se janė transmetuar me rrugė seksuale.

Qendra me seli nė Atlanta tha se tė 14 rastet janė gra tė cilat kanė patur kontakte seksuale me partnerė meshkuj, tė cilėt kohėt e fundit kanė udhėtuar nė rajone ku ka qenė i pranishėm infeksioni.

Pėrmes njė deklarate, Qendra amerikane pėr Kontrollin dhe Parandalimin e Sėmundjeve thotė se njoftimet lenė tė kuptohet se trasmetimet seksuale mund tė jenė njė mėnyrė mė e mundshme e transmetimit tė Zikės, nga sa mendohej mė parė.


Disa nga rastet janė gra shtatzėna. Virusi i Zikės lidhet me difekte tė lindjes tek foshnjet, tė njohura si mikrocefalit. Foshnjet e prekura lindin me koka mė tė vogla dhe mund tė vuajnė nga vonesa zhvillimi. Shkencėtarėt nuk e kanė pėrcaktuar ende shkakun dhe pasojat e anomalive. Pėr parandalimin e infektimit me sėmundjen, rekomandohet pėrdorimi i mjeteve mbrojtėse nė marrėdhėniet seksuale. Por ndėrsa rrugėt seksuale janė njė mėnyrė transmetimi, shkencėtarėt thonė se mėnyra kryesore e infektimit me virusin e Zikės, vazhdon tė jetė pickimi i mushkonjave.

/VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com