Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Tkurrja e trurit nė qėndrimin ulur! :O

Tkurrja e trurit nė qėndrimin ulur! :O
Publikuar: 19/02/16; 10:45

Pėr tė moshuarit, qėndrimi pėr njė kohė tė gjatė ulur nė kolltuk duke parė televizor, nė vend tė ushtrimeve fizike mund tė shkaktojė tkurrjen e trurit, sipas njė studimi tė ri.

Studjuesit e Shkollės Mjekėsore tė Universitetit tė Bostonit zbuluan se persona tė rritur tė moshės mesatare pėsuan humbje tė volumit tė trurit pas 20 vjet jete me njė stil sedentar. Studimi u botua nė revistėn mjekėsore “Neurology”.

“Zbuluam se ka njė lidhje tė drejtpėrdrejtė mes tė qėnit jo aktiv fizikisht dhe volumit tė trurit pas disa dekadash: studimi tregoi se plakja e trurit u pėrshpejtua tek ata persona qė nuk merreshin me ushtrime fizike”- tha autorja e studimit, Nicole Spartano e Shkollės sė Mjeksėsisė, nė Universitetin e Bostonit.

Nė studim u pėrfshinė mbi 1 mijė e 500 persona, mesatarisht tė moshės 40 vjeēare, tė cilėt nuk ishin tė prekur nga demenca, apo nga sėmundjet e zemrės.

/VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com