Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Kabinat mjekėsore nė Francė

Kabinat mjekėsore nė Francė
Publikuar: 16/02/16; 09:34

Mungesa e kohės pėr pacientėt nė dhomėn e konsultimit tek mjeku ka bėrė qė kėta tė fundit tė gjejnė mėnyra tė reja pėr tė trajtuar pacientėt nė distancė, kryesisht nė zonat rurale ku pacientėt mund tė jenė shumė larg mjekut tė specializuar. Nė France, janė pėrhapur njė numėr kabinash mjekėsore tė njohura si Kabina Elektronike, dhe u lejojnė mjekėve tė bėjnė vizita virtuale pa u larguar nga zyra e mjekut.

Josette Braillon ka kolesterol tė lartė dhe ka nevojė pėr vėzhgim tė rregullt. Zonja Braillon jeton nė Cluny, njė fshat pėr penisonistėt. Fshati ėshtė shumė larg nga qytetet qė mjekėt tė bėjnė vizita tė rregullta pėr nevojat e zonjės Braillon. Fshati i pensionistėve ka marrė me qera njė kabinė qė quhet stacioni konsultues. Kabina ka kapacitet pėr disa lloj vizitash sikurse po bėn aktualisht zonja Braillon. Ajo po bėn analizat e gjakut dhe mund tė flasė direkt me mjekun pėrmes njė ekrani nė kabinė. Analiza e shpejtė bėn qė rezultatet tė shkojnė drejt tek mjeku i saj.

“Kabina ėshtė mjaft e pėrshtatshme pėr vizitat e zakonshme tė mjekut. Aktualisht, presionin e gjakut e kam tė lartė dhe mendoj se mjeku mund ta zgjidhė kėtė shqetėsim timin. Edhe pse jetoj e vetme, nė situata emergjente gjej ndihmėn e menjėhershme tė mjekut.”

Nė Francė gjenden 15 kabina kosultimi falė idesė sė mjekut Franck Baudino qė po demostron shėrbimet e ndryshme dhe egzaminimet qė mund tė bėhen pėrmes kabinave mjekėsore. Njė punonjės vihet nė rolin e pacientit dhe ndjek tė gjitha udhėzimet. Nė njė tjetėr dhomė, mjeku Baudino ka gati kompjuterin pėr tė treguar se ēfarė shikon mjeku.

Zoti Baudino thotė se mjeku dhe pacienti komunikojnė nė kohė reale ndėrsa mjeku mund tė shohė ngjyrėn e lėkurės sė pacientit apo masė presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrės. Zotit Baudino i lindi ideja ndėrsa ushtronte profesonin e mjekut nė lėvizje nė Australi.

Kabina ėshtė ndėrtuar nga kompania HD4. Drejtori i pėrgjithshėm Vincent Hillenmeyer thotė se kioska telemjekėsore kopjon mjedisin dhe paisjet nė zyrėn e mjekut.

“Kioska ka peshore dhe sensorė pėr tė matur gjatėsinė si dhe ka paisje tė tjera si stetoskopi apo audioskopi pėr egzaminimin e veshėve, hundės apo fytit apo egzaminimin e lėkurės.”

Mjeku i familjes Jack du Peloux i cili jeton nė Annecy ka shumė pacientė qė jetojnė larg zyrės sė tij. Ai nuk e ka pėrdorur kabinėn mjekėsore por nuk ėshtė kundėr idesė nėse paisjet janė funksionale.

“Nėse konferenca me video ėshtė e mundshme mjeku mund tė vendosė nėse pacienti ka nevojė pėr ndėhyrje emergjente ose pėr tė caktuar vizitė tek zyra e mjekut. Kabina mund tė kursejė shumė kohė pėr mjekun qė udhėton deri nė 20 kilometra pėr tė parė pacientin.”

Largėsitė dhe koha e pamjaftueshme e mjekut pėr tė bėrė distanca tė gjata pėr pacientėt e tij ka ēuar nė zhvillimin e kabinave teknologjike mjekėsore, madje nė disa vende deri tek robotėt mjekėsorė. /VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com