Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Prishtinė: Ēdo vit, 800 raste tė reja me kancer! :O

Prishtinė: Ēdo vit, 800 raste tė reja me kancer! :O
Publikuar: 10/02/16; 09:57

Sėmundja e kancerit ėshtė njė problem global i shėndetit publik.

Incidenca e kėsaj sėmundjeje ėshtė nė rritje. Numri i pėrgjithshėm i rasteve tė reja tė diagnostikuara tė kancerit nė vitin 2012 ishte 3.7 milionė dhe deri nė vitin 2030, ky numėr vlerėsohet qė do tė rritet pėr 25% pėr tė arritur nė 4.6 milionė raste.

Kėshtu u tha ditėn e 4 shkurtit, pėrmes njė konference pėr media ku u shėnua Dita Botėrore kundėr Kancerit, me moton: “Ne mundemi, unė mundem”.

Ndryshe nė Kosovė gjatė vitit 2015, janė paraqitur 808 raste tė reja me sėmundjen e kancerit. Kėshtu ka thėnė drejtori I Institutit Onkologjik nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės, Ekrem Hyseni.

"Kanceri ėshtė problem global pėr shkak tė kostos sė lartė tė mjekimit, si dhe problematikės nė diagnostikim tė kėsaj sėmundje. Si institutcion, nė vitin 2015 ne kemi trajtuar 808 raste tė reja dhe kjo shifėr nuk paraqet rritje tė rasteve pėr dallim nga vitet e kaluara".

"Rreth 15 mijė raste janė trajtuar me kemioterapi. Derisa 28 mijė kontrolla janė kryer nė Institutin Onkologjik nė QKUK. Pothuajse asnjė rast me kimioterapi nuk ėshtė trajtuar jashtė vendit, gjė qė kemi pasur mbulueshmėri tė mirė me terapi gjatė gjithė vitit 2015. Nė institutin Onkologjik kemi edhe pacientė nga rajoni, si Shqipėria, Presheva Medvegja, Bujanovci", tha Hyseni.

Ministri i Shėndetėsisė Imet Rrahmani ka bėrė tė ditur se buxheti pėr barna pėr trajtimin e sėmundjes sė kancerit pėr kėtė vit ėshtė 5 milionė euro, dhe se me kėtė buxhet nuk do tė mund tė mbulojnė 100 pėr qind barrėn e sėmundjes, derisa shton se institutcionet publike shėndetėsore gjatė vitit 2015 kanė qenė tė mbuluara mirė me terapi kundėr kancerit.

"Pėrmirėsimi i furnizimit me citostatikė qė nė vitin 2015 nė Onkologji ka arritur deri nė mbi 90 %. Qėllimi i ditės sė sotme ėshtė qė tė shprehet njė solidarizim me tė gjithė tė prekurit me kancer, derisa parandalimi i hershėm shpėton jetė".

"Ministria e Shėndetėsisė pėrmes Bordit pėr Kontrollin e Kancerit ka arritur tė nxjerrė dhe fuqizojė fletėparaqitjen e sėmundjeve malinje dhe ėshtė hartuar Programi Kombėtar pėr Kontrollin e Kancerit, ėshtė miratuar Ligji pėr Kontrollin e Duhanit si kontribut i drejtpėrdrejtė, janė rritur fondet pėr trajtimin jashtė QKUK-sė tė rasteve tė leukemisė dhe sėmundjeve tė rėnda kirurgjike, ashtu edhe nė aplikimin e Kimioterapisė, Radioterapisė, Shėrimit paliativ ditor dhe Diagnostikės sė gjirit", tha Rrahmani.

Udhėheqėsi i Organizatės Botėrorė tė Shėndetėsisė nė Kosovė, Skender Syla, ka pėrmendur disa faktorė qė vlerėsohet tė jenė shkaktarė tė sėmundjes sė kancerit, duke kėrkuar nga autoritetet shtetėrore qė tė rrisin vėmendjen ndaj kėsaj sėmundjeje, sidomos nė zbatimin e Ligjit kundėr duhanit.

"Kjo rritje nė botė ėshtė rezultat i rritjes sė moshės sė popullsisė dhe njė numri tė madh faktorėsh si pėrdorimi i duhanit e alkoolit, dietat jo tė shėndetshme, mosaktiviteti fizik, mbipesha nė rritje, ekspozimi nė karcinogjen profesional e mjedisor, kėrkohet nga autoritetet shtetėrore qė tė rrisin vėmendjen ndaj kėsaj sėmundjeje, tė zbatojnė 100% Ligjin pėr kontrollin e duhanit dhe tė avancohet me zhvillimin e programeve tė "skriningut" tė kancerit", tha Syla.

Sidoqoftė Suzana Manxhuka-Kėrliu, kryetare e Bordit Nacional pėr Kontroll tė Kancerit dhe gjithashtu e Task Forcės Kosovare kundėr Kancerit, theksoi se qėllimi i kėtyre mekanizmave kundėr kancerit ėshtė qė tė arrihet njė unifikim i veprimeve profesionale pėr tė siguruar njė qasje shumėdimensionale nė diagnostikimin, parandalimin dhe trajtimin e kancerit nė Kosovė. /RFE/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com