Ditë e premte , 23 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Rritja e qelizave tė trurit!

Rritja e qelizave tė trurit!
Publikuar: 24/12/15; 02:22

Truri i njeriut ėshtė mekanizmi mė kompleks i njohur nė univers, por devijimet gjenetike, dėmtimet dhe sėmundjet mund tė ndikojnė tek funksionet e tij. Hulumtimet e fundit kanė treguar se truri mund tė gjenerojė qeliza tė reja, tė quajtura neurone. Aktivitetet normale tė trurit rezultojnė nga lidhja e neuroneve sė bashku nė rrjete komplekse dhe, siē njofton nga Hjustoni korrespondenti i Zėrit tė Amerikės Greg Flakus, studiuesit po pėrpiqen tė kuptojnė mė mirė se si ndodh kjo.

Duke pėrdorur mikroskopė dhe pajisje imazhi Amina Qutub mund tė vėzhgojė qeliza tė trurit nė laborator dhe lidhjen mes tyre.

“Po shohim sesi qelizat qė rigjenerojnė trurin formojnė rrjete aktive nervore.”

Qelizat e trurit lidhen me njėra tjetrėn pėrmes sinjaleve kimike dhe elektrike dhe krijojnė njė shumėllojshmėri proteinash qė stimujojnė rritjen.

Ekipi i shkencėtares Qutub nė Universitetin Rajs ndėrthur fusha tė tilla si biologjinė, inxhinierinė elektrike dhe nanoteknologjinė pėr tė zbuluar misteret e funksionimit tė trurit.

"Ēdo qelizė kėtu ndikohet nga tė gjithė fqinjėt e saj nė mjedis. Pra, ne po testojmė se si njė qelizė, kur bėhet njė neuron elektrik aktiv, ndikohet nga qelizat pėrreth".

Nė laborator ka njė punim tė artit abstrakt qė ėshtė krijuar me imaxhet e rrjeteve tė neuroneve duke treguar kompleksitetin e tyre tė gjerė.

“Ato formojnė struktura shumė tė bukura dhe komplekse. Struktura e rrjeteve tė ndryshme diktohet nga funksioni qė kryejnė. Po pėrpiqemi tė kuptojmė si ndikojnė sinjalet kimike pėr krijimin e njė strukture tė caktuar dhe si kjo strukturė kimike gjeneron sinjalet elektrike qė dalin nga neuronet aktive. ”

Studimi mbėshtetet pjesėrisht nga Nisma Brain e presidentit Barack Obama prej 300 milionė dollarėsh e cila ėshtė modeluar sipas Projektit Gjenomi Njerėzor.

“Kjo nismė mbėshtet nė njė farė mėnyre studimin tonė. Ėshtė shkencė bazė, por hap njė derė tė madhe pėr tė kuptuar mė mirė trurin. ”

Si shumė njerėz nė mbarė botėn, Amina Qutub ka parė sesi njė goditje nė tru apo sėmundje si Alcajmeri mund tė ērregullojnė funksionimin e trurit, prandaj ajo shpreson se ky studim do tė ēojė njė ditė nė trajtime mė tė mira.

“Ne po kuptojmė mekanizmin sesi kėto qeliza mund tė rriten pėrsėri dhe nga kjo mund tė identifikojmė mjekime mė tė mira dhe tė kemi objektiva mė tė qartė. ”

Tani pėr tani, ekipi ėshtė pėrqėndruar nė ndėrtimin e njė modeli kompjuterik dinamik qė mund t’i ndihmojė tė analizojnė ndėrlidhjen e mekanizmit mė kompleks nė botė./VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com