Ditë e hėnė , 19 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Mbi 100 persona tė prekur me HIV/AIDS nė Kosovė!

Mbi 100 persona tė prekur me HIV/AIDS nė Kosovė!
Publikuar: 21/12/15; 08:37

Dita botėrore kundėr HIV/AIDS po shėnohet nė Kosovė me shumė aktivitete tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me vetėdijėsimin e qytetarėve pėr rrezikun e kėsaj sėmundjeje, trasmeton Puhia.

Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, qė nga rasti i parė i prekur me virusin HIV/AIDS nė Kosovė, nė vitin 1986, deri mė tani janė infektuar 100 persona, nė mesin e tyre edhe fėmijė.

Prej tyre, 54 raste me AIDS dhe 46 me HIV infeksion, prej tė cilave 41 kanė pėrfunduar me vdekje si pasojė e AIDS-it. Nė aspektin gjinor, 69 pėr qind i takojnė gjinisė mashkullore, ndėrsa 31 pėr qind gjinisė femėrore.


Gjatė vitit 2015, janė regjistruar 2 raste tė reja, qė krahasuar me vendet e rajonit ėshtė numėr shumė i vogėl.

Pėrfaqėsues tė zyrės sė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, konsiderojnė se Kosova karakterizohet me njė shkallė tė ulėt tė rasteve me HIV/AIDS dhe hyn nė kategorinė e vendeve me pėrhapje tė ulėt.

Megjithatė, ata nuk kanė mohuar asnjėherė faktin se faktorėt e rrezikut si trafikimi me qenie njerėzore, pėrdorimi i drogave intravenoze dhe sjelljet e rrezikshme, janė tė pranishme.


Nė Klinikėn Infektive janė gjithsej 23 persona tė cilėt marrin terapinė dhe tė cilėt janė nėn kujdesin e kėsaj klinike.

Pėr trajtimin e personave tė prekur me virusin HIV/AIDS, autoritetet kompetente nė Kosovė, pohojnė se kanė bėrė furnizimin me terapi tė nevojshme pėr personat e rritur qė jetojnė me HIV, por terapia e nevojshme pėr fėmijėt qė bartin kėtė virus, mungon.


/RFE/Puhia.

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com