Ditë e hėnė , 19 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Studim mbi trajtimin e Alcajmerit

Studim mbi trajtimin e Alcajmerit
Publikuar: 18/12/15; 12:27

Zemrimi i tepruar dhe dhuna janė tė zakonshme tek pacientėt me Alcajmer. Por studiuesit thonė se mund tė kenė gjetur njė mėnyrė pėr trajtimin e zemėrimit tek pacientėt pėrmes kombinimit tė ilaēeve.

Prindėrit e Laurie Gabellos vuajnė nga Alzajmeri dhe shpesh zemėrohen. Babai i saj ka formėn mė tė zakonshme tė ērregullimeve nga kjo sėmundje.

“Kur njerėzit vijnė ta ndihmojnė tė lahet apo pėr kujdesin e pėrditshėm shėndetėsor, ai zemėrohet shumė. Zemėrohet pamasė pėr ēdo gjė.”


Pacientėt me Alcajmer mund tė bėrtasin me zė tė lartė, pėrdorin fjalė fyese e madje mund tė bėhen tė dhunshėm. Mjeku Jeffrey Cummings ėshtė me Klinikėn e Klivlandit.

“Zemėrimi ėshtė njė prej aspekteve mė paaftėsues. Prek jetėn e pacientit dhe ndėrhyn nė aftėsitė e infermieres pėr t’u kujdesur pėr atė pacient. Degradon cilėsinė e jetės sė pacientit po ashtu edhe tė kujdestarit.”


Zoti Cummings drejtoi studimin lidhur me efektin e pėrzjerjes sė dy ilaēeve qė aktualisht janė nė pėrdorim. Dextro-methorphan pėrdoret kundėr tė ftohurit dhe quini-dine pėrdoret pėr rregullimin e rrahjeve tė zemėrs.

Studiuesit zhvilluan njė provė ku tė gjithė pjesmarrėsit me Alcajmer tregonin shenja zemėrimi. Disa morėn pėrzjerjen e ilaēeve dhe tė tjerė tablet pa efekte.

“Kombinimi i ilaēeve kishte efekt tė konsiderueshėm nė reduktimin e zemėrimit. Ndėrsa tableta placibo, pa efekte, kishte efekte shumė mė tė vogla.”

Mjeku thotė se nga kjo gjetje pėrfitojnė edhe kujdestarėt e pacientėve.


“Po ashtu u reduktua edhe stresi qė pėrjetojnė kujdestarėt e pacientėve tė trajtuar me kombinimin e dy ilaēeve.”

Studime tė mėtejshme janė tė nevojshme para se rezultatet t’i paraqiten pėr miratim Administratės amerikane pėr Ilaēet dhe Ushqimet. Studimi ėshtė publikuar nė Revistėn e Shoqatės Mjekėsore Amerikane, JAMA.

Sėmundja e Alzheimerit. Shtatė tė pavėrteta qė nuk duhet t’i besoni?!

/VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com