Ditë e premte , 23 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Lindjet e parakohshme!

Lindjet e parakohshme!
Publikuar: 14/12/15; 11:53

Lindjet parakohe janė vrasėsi numėr njė i fėmijėve tė vegjėl nė botė. Korrespondentja e Zėrit tė Amerikės Carol Pearson njofton mbi disa informacione tė reja qė mund tė ndihmojnė tė sigurojnė qė mė shumė foshnje tė lindin nė kohėn e plotė.

Komplikacionet e lindjeve tė parakohshme vrasin mė shumė fėmijėt e vegjėl sesa ēdo gjė tjetėr, trasmeton Puhia.

"Disa nga sėmundjet infektive, rastet e sėmundjeve tė diarresė dhe kequshqimi janė ulur – pra po bėjmė pėrparim nė kėtė drejtim. Por lindjet e parakohshme nuk po ulen. Nė shumė vende ato po shtohen. "

Nė mbarė botėn, 15 milion fėmijė lindin para kohe ēdo vit. Njė milion prej tyre vdesin, por tė tjerė vuajnė nga aftėsitė e kufizuara afatgjata... verbimi, paraliza cerebrale, pakėsimi i aftėsive intelektuale dhe tė tjera. 60 pėrqind e lindjeve tė parakohshme ndodhin nė Afrikė dhe Azinė Jugore. Dhe edhe pse niveli i tyre ka rėnė nė 11.5 pėrqind nė Shtetet e Bashkuara, ai ėshtė ende niveli mė i lartė i lindjeve tė parakohsme nė vendet e industrualizuara.

Organizata “March of Dimes” kėrkon tė ul kėtė nivel me mė shumė se 50 pėrqind nė 15 vitet e ardhshme. Organizata ka financuar studime dhe ka hapur qendra kėrkimore pėr tė gjetur shkaqet e lindjeve tė parakohshme dhe mėnyrat pėr t’i parandaluar ato. Shkencėtarėt nė Universitetin Stanford zbuluan njė ndryshim nė bakterien e organit prodhues tė femrės qė mund tė jetė kritik nė kuptimin e lindjeve tė parakohshme.

"Nė Stanford, u zbulua se gratė qė lindin para kohe kishin njė lloj tjetėr mikroorganizmash sesa gratė qė lindėn nė kohė."

Njė studim tjetėr zbuloi njė pėrfitim kur lindjet janė njė vit e gjysmė larg njėra tjetrės.

"Trupi i gruas kėrkon rreth 18 muaj mėkėmbje mes shtatėzanive."

Mė pak se 18 muaj rritet rreziku i lindjeve parakohe. Rrugė tė tjera pėr tė pakėsuar rrezikun e lindjeve tė parakohshme pėrfshin lėnien e duhanit dhe kujdesi i mirė paralindjes, ushqimi dhe stėrvitja. Megjithatė mjekėt nuk e dinė shkakun e gjysmės sė lindjeve tė parakohshme.

Pjesa tjetėr do tė varet nga zbulimet e reja pėrmes kėrkimeve.

"Do tė jetė vėrtet njė hap i madh i njerėzimit nėse ne mund tė parandalojmė miliona lindje tė parakohshme dhe tė shpėtojmė mijėra jetė."

Synimi ėshtė foshnje mė tė shėndetshme qė do tė kėrkonin mė pak kujdes shėndetėsor dhe qė do tė bėhen qytetarė mė produktivė.
/VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com