Ditë e premte , 23 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Sėmundjet ngjitėse pa shpėrthime tė mėdha epidemike!

Sėmundjet ngjitėse pa shpėrthime tė mėdha epidemike!
Publikuar: 09/12/15; 10:39

Kosova nė vitet e fundit ka raportuar si shpėrthim epidemik tulareminė, si dhe raste tė etheve hemoragjike krime-kongo.

Ndryshe nė Kosovė, gjatė vitit infektohen me sėmundje ngjitėse rreth 100 mijė njerėz. Sipas zyrtarėve shėndetėsorė, numri i rasteve tė reja qė infektohen me sėmundje ngjitėse, ėshtė rreth 6 mijė nė 100 mijė banorė.

Drejtori i Institutit Kombėtar tė Shėndetit Publik, Naser Ramadani, i ka thėnė Radios Evropa e Lirė, se ndonėse sistemi i referimit shėndetėsor nuk po funksionin pėrkundėr pėrpjekjeve tė shumta, megjithatė raportimi i sėmundjeve ngjitėse ka arritur nivelin e duhur.

Kanė filluar reagimet pėr spitalin privat nė oborrin e QKUK-sė!

"Nė sistemin shėndetėsor, nuk ėshtė duke funksionuar sistemi i informimit shėndetėsor, ku kėtu bėn pjesė edhe mbikėqyrja e sėmundjeve ngjitėse".

"Kur flasim pėr mbikėqyrjen e sėmundjeve ngjitėse ėshtė njė kuriozitet dhe njė paradoks njėkohėsisht, sepse nė kėtė sistem tė informimit shėndetėsor i cili akoma nuk ėshtė sa duhet funksional nė nivel shteti, sistemi i mbikėqyrjes sė sėmundjeve ngjitėse funksionon pėr mrekulli me tė gjitha standardet e pėrcaktuara evropiane tė pėrcaktuara nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė".

"Nė kėtė kontekst, nė Institutin Kombėtar kemi edhe softuerin e sofistikuar qė punon nė bazėn e vet, pra nė rrjet, dhe ėshtė i lidhur me tė gjitha institutet rajonale dhe tė gjitha institucionet tjera tė Kosovės, ku raportimi i sėmundjeve ngjitėse ėshtė i volitshėm", tha Ramadani.

Klinikat e QKUK-sė nė mungesė profesionistėsh shėndetėsorė!

Ndryshe nė Kosovė ekziston ligji i aprovuar nė Kuvendin e Kosovės pėr parandalimin e sėmundjeve ngjitėse, derisa institucionet shėndetėsore vazhdojnė qė tė mos i raportojnė nė mėnyrė tė rregullt Institutit Kombėtar tė Shėndetit Publik.

Sali Ahmeti infektolog, thotė se Kosova ballafaqohet me sėmundje ngjitėse klasike dhe shfaqen ende me forma tė rralla, por rrallė edhe me shpėrthime epidemike.

"Nė Kosovė sėmundjet ngjitėse tė raportuara janė ethet hemorragjike krime -kongo, pra ato tė rriqrave si dhe ethet hemorragjike me sindrom renal, apo ethet e minjve".

"Gjithashtu janė sėmundjet qė shfaqen nė mėnyrė tė zakonshme pa shpėrthime epidemike, pra sėmundje sezonale tė shkaktuara nga viruset e ndryshme. Gjithashtu nė sezonin e dimrit gripet e formave tė ndryshme, si AH1N1, qė ka qenė prezent vitin e kaluar".

"Janė edhe meningjitet qė prekin sistemin qendror nervor. Kemi edhe hepatitet si sėmundje ngjitėse, ku mė tė shpeshtat janė hepatiti B dhe C. Gjithashtu raportohet edhe bruceloza, sėmundje qė prek kryesisht familje tė ngushtė apo edhe tė gjerė, qė bartet nga mishi i deleve", tha Ahmeti.

Sidoqoftė, Institutit Kombėtar tė Shėndetit Publik, tashmė i ėshtė bėrė vlerėsimi pėr t’u bėrė Qendėr Trajnuese pėr njė program tė caktuar qė shėrben pėr ngritjen e kapaciteteve nė parandalimin dhe kontrollin e kėrcėnimeve nga sėmundjet ngjitėse.

"Qėllimi i programit MediPIET, ashtu si quhet ky program, ėshtė fuqizimi dhe ngritja e kapaciteteve nė parandalimin dhe kontrollin e kėrcėnimeve natyrore apo tė provokuara nga njeriu e orientuar nga sėmundjet ngjitėse, duke zbatuar programin afatgjatė tė epidemiologjisė sė terrenit".

"Krahas kėsaj, qėllim tjetėr ėshtė krijimi i rrjetit tė epidemiologėve tė terrenit, pėr tė ngritur platformėn e pėrbashkėt nė luftė kundėr kėrcėnimeve tė shėndetit’’, ka thėnė zoti Ramadani.

Sidoqoftė, derisa nė Kosovė nė vitin 2013 janė raportuar rreth 100 mijė raste tė sėmundjeve ngjitėse, nė vitin 2012 kanė qenė rreth 123 mijė raste, gjė qė Kosova ēdo vit shėnon rėnie tė kėsaj dukurie. /RFE/Puhia


Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com