Ditë e shtunė , 20 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Kosovė: Shėnohet rėnie e pėrdorimit tė antibiotikėve ;)

Kosovė: Shėnohet rėnie e pėrdorimit tė antibiotikėve ;)
Publikuar: 07/12/15; 11:21

Rezistenca ndaj antibiotikėve konsiderohet si sfida kryesore globale e shėndetėsisė nė shekullin XXI.

E, rezistencėn e shkakton pikėrisht pėrdorimi i shpeshtė i antibiotikėve. Kjo temė ėshtė shndėrruar nė problem global, ku Kosova nuk bėn pėrjashtim.

Kosova ka qenė kampione nė Evropė nė pėrdorimin e antibiotikėve injeksion tė cef-reaksionit (grup antibiotikėsh) vitin e kaluar.

Por, hulumtimet tregojnė se gjatė tre muajve tė fundit tė kėtij viti, kjo dukuri ka shėnuar rėnie, gjė qė, sipas profesionistėve shėndetėsorė, konsiderohet si lajm i mirė.

Pėrdorimi i pakontrolluar i antibiotikėve nė Kosovė

Ndryshe, Kosova ėshtė e dhjeta nė Evropė me shkallėn e konsumit tė pėrgjithshėm tė antibiotikėve tė pėrgjithshėm.

Nė rubrikėn “Fokus” tė Radios Evropa e Lirė, do tė trajtojmė temėn se sa pėrdoret drejt antibiotiku nė Kosovė, ku edhe po shėnohet java Botėrore e Vetėdijesimit pėr Antibiotikė.

Mikrobiologu Lul Raka, njėherėsh koordinator i bashkėpunimit me Qendrėn Evropiane pėr Kontrollin dhe Parandalimin e Sėmundjeve, shpjegon pėr Radion Evropa e Lirė detaje tė tjera lidhur me kėtė problematikė.

“Elementi i parė i strategjisė sonė, ka qenė mbikėqyrja e pėrdorimit tė antibiotikėve nė tė gjitha nivelet nė Kosovė. Nė kuadėr tė kėtij pesėvjeēari, kemi grumbulluar tė dhėna nė tri fusha: atė nė nivel importi tė antibiotikėve, pėrshkrimi nė spitale dhe nė komunitet. Lajmi i mirė ėshtė qė ndėrkohė nė qershor- korrik tė kėtij viti, kemi bėrė hulumtim dhe ka rėnie tė pėrshkrimit tė antibiotikėve nga profesionistė shėndetėsorė”, deklaron Raka.


Por, sipas tyre, me hyrjen nė fuqi tė Ligjit pėr sigurime shėndetėsore, do tėpėrforcohen masat dhe tė zbatohet pėrshkrimi i mjekut.

Sipas njė hulumtimi tė bėrė mes spitaleve tė vendeve tė Bashkimit Evropian dhe atyre tė Kosovės, ka rezultuar se nė spitalet e pediatrisė ku trajtohen fėmijėt e moshės nėn 18 vjet, antibiotikė marrin 36 pėr qind e fėmijėve nė vendet e BE-sė, derisa nė Kosovė kjo pėrqindje arrin nė 67 pėr qind, kanė deklaruar zyrtarė shėndetėsorė.


/RFE/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com