Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Rrahjet e zemrės parashikojnė vdekjen?!

Rrahjet e zemrės parashikojnė vdekjen?!
Publikuar: 30/11/15; 10:59

Mjafton qė zemra juaj tė rrahė pak mė shpejtė. Njė studim i ri bėn tė ditur se rrahjet e zemrės mund tė pėrdoren si njė ‘test i vdekjes’, pėr tė parashikuar shanset qė tė keni atak kardiak nė dy dekadat e ardhshme.

Megjithatė doktorėt thonė se personat me njė nivel tė ulėt tė rrahjeve tė zemrės janė mė tė shėndetshėm, dhe ėshtė hera e parė qė flitet pėr njė rrezik sasior.

Njerėzit, zemra e tė cilėve ka 80 rrahje nė minutė, janė 45% mė tė favorizuar tė vdesin nga ndonjė sėmundje nė 20 vitet e ardhshme, krahasuar me ata qė kanė njė rrahje zemre mė tė ngadaltė, rreth 45 rrahjė nė minutė.

Pjesa mė e madhe e njerėzve kanė njė nivel tė rrahjes sė zemrės mes 60- 100 rrahje nė minutė, por zemra e atletėve profesionistė rreth rreth 40 herė nė minuta.

Studiuesit thonė se rreziku pėr tė vdekur nga ndonjė sėmundje apo ndonė arsye shėndetėsore rritet me rreth 9 % pėr ēdo 10 rrahje pėr minutė mbi normėn. Shanset pėr tė vuajtur nga njė infarkt nė zemėr rritet me 8%.

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com