Ditë e enjte , 22 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Si tė diskutoni terrorizmin me fėmijėt?

Si tė diskutoni terrorizmin me fėmijėt?
Publikuar: 27/11/15; 10:36

Lajmet pėr sulmet terroriste nė Paris dhe nė Beirut vijnė nga e gjithė bota. Foto tė rrugėve tė zbrazėta, fytyrave tė frikėsuara, familjeve qė qajnė transmetohen nė tė gjitha televizionet botėrore dhe ekranet e kompjuterėve.

Por tė ekspozuar pėrballė gjithė kėtij informacioni, si duhet tė flisni me fėmijėt pėr kėtė ēėshtje delikate? Si i interpretojnė ata kėto ngjarje? Si ju duhet shpjeguar terrorizmi, trasmeton Puhia.

Psikologia Sandy Rea, thotė se duhen patur parasysh disa ēėshtje kur tė flisni me fėmijėt pėr terrorizmin. Ja 5 kėshilla tė saj:

Reduktoni ekspozimin ndaj lajmeve tė tilla

Teksa Rea thotė se pėr fėmijėt mbi 10 vjeē zakonisht mund tė pėrdoren foto apo pamje grafike pėr lajmet, fėmijėt e vegjėl mund tė jenė mė tė traumatizuar nėse janė mė shumė te ekspozuar ndaj lajmeve tė tilla. Reduktoni ekspozimin e fėmijėve ndaj kėtyre ngjarjeve, dhe nuk ka rėndėsi se sa i zgjuar apo i pjekur ėshtė fėmija juaj.

Pėrdorni gjuhė reale e tė thjeshtė

Kur flisni pėr diēka qė ka ndodhur si nė Paris apo Bejrut, sigurohuni tė pėrdorni gjuhėn e tė vėrtetės. Evitoni pėrdorimin e fjalėve tė tilla si “dikush shkoi nė parajsė”. Psikologia Rea thotė se ėshtė e rėndėsishme qė ata tė kuptojnė ekzaktėsisht se ēfarė po ndodh.

Kryeni aktivitete qė kanė lidhje me ngjarjet

Teksa pretendoni tė silleni sikur asgjė nuk ka ndodhur, apo tė bėni fėmijėt tė ndihen mė mirė duke pėrdorur gjuhė pėrjashtuese, Rea jep njė tjetėr mendim. Ajo thotė se mund tė bėni aktivitet qė ju ndihmojnė ju dhe fėmijėn tuaj nė njė situatė tė tillė. Pėr shembull, tė organizoheni tė dėrgoni lule nė njė memorial, apo tė vizatojnė njė pikturė qė shpėrndan dashuri dhe shpresė pėr njerėzit qė janė prekur.

Kujtoni fėmijėt tuaj se ata janė tė sigurtė

Psikologia sugjeron qė tė pėrdorni shprehje tė tilla tek fėmijėt, si “je i sigurtė me ne” pėr ti siguruar qė ata janė mirė dhe tė sigurtė. Fėmijėt, si tė gjithė ne, kanė nevojė tė ndihen tė sigurtė. Prandaj ėshtė mirė qė ata tė mos fokusohen tek ajo qė jepet nė media, dhe tė shqetėsohen pėr sigurinė e tyre.

Flisni pėr ndjenjat tuaja

Sidomos me fėmijėt mė tė rritur ėshtė e rėndėsishme tė diskutoni pėr ndjenjat pėr disa ngjarje tė caktuara, se sa ti mbani tė mbyllura. Pediatri psikolog Daniel Hilliker thotė se nė vend qė t’i pyesni fėmijėt se si ata duhet tė ndihen, ėshtė mirė ti pyesni se si ndjehen dhe pse. /SHQIP/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com