Ditë e shtunė , 20 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Kategorizim pagash nė sektorin shėndetėsor?!

Kategorizim pagash nė sektorin shėndetėsor?!
Publikuar: 25/11/15; 09:50

Paga e mjekut specialist nė Kosovė ėshtė rreth 600 euro nė muaj, derisa infermieri, pėr punėn qė kryen, paguhet rreth 300 euro nė muaj, trasmeton Puhia.

Kjo pagė ėshtė lineare pėr tė gjithė mjekėt nė gjithė sektorin publik shėndetėsor.

Por, kėtė gjė e kundėrshtojnė ashpėr mjekėt, duke thėnė se duhet tė bėhet kategorizimi i pagave.

Nehat Baftiu, drejtor i Klinikės sė Anesteziologjisė dhe Mjekimit Intenziv, nė njė deklaratė pėr Radion Evropa e Lirė, thekson se ky fenomen duhet tė ndryshohet.

Pak mundėsi pėr shkėmbim pėrvojash mes mjekėve!

"Nuk mendoj se ėshtė korrekte qė pagat tė jenė lineare. Nuk ėshtė e mundur qė njė mjek t'i ketė 400 operacione dhe tjetri asnjė dhe paga tė jetė e njejtė. Pastaj pagat e profesionistėve shėndetėsorė janė shumė tė ulėta, sidomos nėse krahasohet me profesionistėt e pjesės arsimore".

"Nuk mundet i njejti njeri, siē jam unė, tė ketė 6 orė ligjerata nė Fakultetin e Mjekėsisė dhe tė marrė pagė 1100 euro, e njėkohėsisht nė QKUK t'i ketė 40 orė punė dhe tė bėjė operacione pa u ndalur dhe tė paguhet 600 euro. Ėshtė gabim qė paga ėshtė lineare nė sistemin e shėndetėsisė", tha Baftiu.

Ndėrkaq, nė Ministrinė e Shėndetėsisė nė qeverinė e Kosovės thonė se me hyrjen nė fuqi tė Ligjit tė pagave, do tė rregullohet edhe kategorizimi i pagave pėr mjekėt e sektorit publik.

Edhe 3 anesteziologė braktisin sektorin publik!

Izet Sadiku, zėvendėsministėr nė Ministrinė e Shėndetėsisė, thekson se kjo ēėshtje do tė rregullohet me Ligjin e pagave.

"Sistemi linear i pagave favorizon ata qė nuk janė shumė punėtorė nė krahasim me mjekėt qė punojnė shumė. Por, mendoj se me Ligjin e pagave kjo ēėshtje do tė rregullohet dhe mbase kjo do tė zgjidhet pas krijimit tė fondit tė sigurimeve shėndetėsore, pasi qė mjekėt do tė paguhen nė bazė tė performancės sė punės qė tregojnė".

"Kjo ka qenė edhe njė nga arsyet qė ka shkaktuar veprime tė padėshirueshme, sidomos nė ato profesione qė janė deficitare nė Kosovė. Ne duhet tė krijojmė kushte qė t'i stimulojmė mjekėt mė shumė, dhe paga tė mos jetė uniformė".

Pak mundėsi pėr shkėmbim pėrvojash mes mjekėve

Ndryshe, si rezultat i pagave tė ulėta dhe sistemit jo tė mirė shėndetėsor, vetėm pėr tre vjet nga Kosova nė vendet e Bashkimit Evropian, kanė ikur rreth 400 mjekė.

Kryetari i Federatės Sindikale tė Shėndetėsisė, Blerim Syla, thotė se punėtorėt shėndetėsorė duhet tė kenė vlerėsim real, ne mėnyrė qė tė stimulohet puna e tyre.

Kufizimet e mjekėve pėr anėtarėsim nė organizata botėrore!

"Ne kemi kėrkuar qė tė bėhet Ligji pėr pagat nė sektorin e shėndetėsisė, sidomos pasi qė janė nivele tė ndryshme tė shėrbimeve. Kjo gjė duhet tė rregullohet, pra tė bėhet kategorizimi i pagave. Kjo ėshtė edhe kėrkesė e Bashkėsisė Evropiane".

"Hulumtimet qė i kemi bėrė ne, njėra nga arsyet e ikjes sė mjekėve nga Kosova ėshtė paga e pamjaftueshme, sidomos te ata tė lėmit tė kirurgjisė, emergjencės, mjekimit intenziv", tha Syla.

Sidoqoftė, gjatė anketimeve nga organizata tė ndryshme qė u janė bėrė mjekėve, del se njė mjek specialist ka kėrkuar ta ketė pagėn e njė deputeti, nė mėnyrė qė tė punojė vetėm nė sektorin publik.

Kosova: Nevojė pėr bashkėpunim shėndetėsor :)

Ndryshe, 120 deputetė tė Kuvendit tė Republikės se Kosovės, marrin pagė mujore mbi 1500 euro nė muaj, derisa gėzojnė edhe tė drejta shtesė materiale pėr ēdo aktivitet tė tyre.

Pagat mujore nė Kosovė pėr shtresat tjera tė popullsisė sillen nga 130 deri nė mbi 400 euro me pėrjashtime. /RFE/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com