Ditë e hėnė , 19 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Terapi eksperimentale kundėr leuēemisė

Terapi eksperimentale kundėr leuēemisė
Publikuar: 23/11/15; 09:55

Mjekėt nė Britani kanė arritur tė kurojnė leuēeminė nė njė vajzė tė vogėl qė fillimisht u mendua se do tė vdiste nga kanceri agresiv. Rezultati i trajtimit novator pėrmes imuno-terapisė ėshtė njė tjetėr sinjal shpresė-dhėnės pėr luftimin e kancerit pėrmes ndėrhyrjeve gjenetike, trasmeton Puhia.

Mjekėt kishin pėrdorur tė gjitha mjekimet dhe kurat ekzistuese tek Layla njė-vjeēare. E vetmja shpresė pėr t’i shpėtuar jetėn nga leuēemia ishte injektimi me qeliza tė modifikuara gjenetikisht – njė trajtim eksperimental qė bazohet tek imuno-terapia.

Vetėm dy muaj mė pas kanceri ishte zhdukur. Layla ėshtė kthyer nė shtėpi. Nėna e saj thotė se e pėrqafuan idenė e mjekimit eksperimental pa hezitim:

“Nuk ishte vendim i vėshtirė pėr ne, ishte i vetmi vendim. Nuk kishim rrugėdalje tjetėr. Nuk donin t’ia dinim nėse mund tė kishte efekte anėsore, donim tė siguroheshim qė i kishim provuar tė gjitha alternativat”.


Trajtimi u pėrgatit nga shkencėtarėt e spitalit Great Ormond nė bashkėpunim me firmėn franceze Cellectics. Pėrmes teknologjisė TALEN, e cila vepron si njė gėrshėrė molekulare, gjene tė njė individi tė shėndetshėm modifikohen pėr tė krijuar qelizat T, tė cilat janė rezistente ndaj ilaēeve kundėr leuēemisė dhe luftojnė edhe vetė leuēeminė.

Ėshtė hera e parė qė qeliza nga njė individ i shėndetshėm pėrdoren nė njė terapi kundėr leuēemisė tek njė pacient. Kjo tentativė eksperimentale mund tė sjellė njė kurė premtuese pėr tė luftuar kancerin me terapi standarte.

Disa shkencėtarė e kanė vėnė nė pikėpyetje kėtė terapi, duke ngritur shqetėsimin se organizmi i pacientit mund tė mos i pranojė qelizat e njė individi tjetėr.

Por kompania franceze, e cila po bashkėpunon me gjigandin amerikan tė farmaceutikės Pfizer, thotė se pėrdorimi i qelizave nga njė individ i shėndetshėm, tė modifikuara pėr tė luftuar qelizat kanceroze, ėshtė metodė mė e shpejtė dhe me kosto mė tė ulėt se sa modifikimi i qelizave specifike nga ēdo pacient i veēantė. Kompania do tė fillojė prova tė plota klinike vitin e ardhshėm.

Rezultatet e kurės eksperimentale tė pėrdorur pėr Laylan do tė prezantohen javėn e ardhshme nė konferencėn vjetore tė Shoqatės Amerikane tė Hematologjisė. /VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com