Ditë e premte , 23 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Ecja, shumė​ shėruese pė​r shė​ndetin e njeriut ;) (Foto)

Ecja, shumė​ shėruese pė​r shė​ndetin e njeriut ;) (Foto)
Publikuar: 20/11/15; 10:02

Shumica e njerėzve shpenzojnė ēdo ditė shumė kohė ulur. Kjo pėrbėn faktor rreziku pėr sėmundje tė ndryshme, nga kanceri deri tek problemetme qarkullimin e gjakut. Por kura ėshtė e lehtė: qėndrimi nė kėmbė dhe duke bėrė disa hapa mė shumė mund tė zvogėlojė rreziqet shėndetėsore qė sjell qėndrimi ulur, trasmeton Puhia.

Michelle Baxter vuan nga dhimbje kronike nė muskuj dhe kyēe. Qėndrimi nė kėmbė pėrballė tryezės sė punės ia lehtėson kėto dhimbje.

"Mesi ndjehet mė mirė, gjithashtu bėj fizkulturė,lėviz mė shumė dhe kėto ndihmojnė qarkullimin e gjakut. Ndjehem mirė."

Michelle Baxter punon nė Universitetin George Washington, nė Uashington.

"Jam nė gjendje tė bėj mė shumė punė, ndjehem e ēlirėt, ngrihem, lėviz dhe pėrpiqem tė gjej vend pėr tė ushtruar. Pra punoj, lėviz qėndroj nė kėmbė".

Ndėrsa teknologjia i detyron njerėzit tė rrinė mė gjatė ulur, ekspertėt e shėndetit shqetėsohen. Studimet tregojnė se sa mė e gjatė koha ulur, aq mė i lartė rreziku pėr zhvillimin e dhjetėra sėmundjeve kronike, nga kanceri e diabeti, deri tek sėmundjet kardiovaskulare dhe tė mėlēisė.

Pėr tė moshuarit, ēdo orė e shpenzuar ulur lidhet me rrezik 50 pėr qind mė tė madh pėr aftėsi tė kufizuara. Por, pa marrė parasysh se ēfarė moshe ka njė person, qėndrimi ulur pėr njė kohė tė gjatė ėshtė i dėmshėm.

Jaume Padilla, Shkolla e Mjekėsisė nė Universitetin e Mizurit.

"Ne u befasuam nga efektet dėmtuese qė vumė re nė funksionin e enėve tė gjakut duke qėndruar ulur vetėm 6 orė".


Jaume Padilla ėshtė autor i njė studimi mbi qėndrimin ulur. Ai thotė se qėndrimi ulur redukton qarkullimin e gjakut nė kėmbė dhe, me kalimin e kohės, kjo mund tė ēojė nė sėmundje kardiovaskulare. Edhe pas 30 minutave ulur, metabolizmi ngadalėsohet me 90 pėr qind. Meqenėse shumė prej qėndrimit ulur ndodh nė punė, dr. Padilla dhe studiues tė tjerė por kėrkojnė mėnyra pėr tė pėrmirėsuar shėndetin e punonjėsve. Por zgjidhja e thjeshtė ėshtė: Ēohu dhe ec.

"Ajo qė zbuluam ėshtė se 10 minuta ecje normale, e barabartė me rreth 1000 hapa, mjafton pėr tė eliminuar efektet negative qė ka qėndrimi ulur tek funksionimet vaskulare".

Njė kompani nė Mizuri ka krijuar programin "pushim me ecje” dhe ka zbuluar se prej saj pėrfitojnė si punėtorėt edhe biznesi.

Diamond Scott, punonjėse:

"Programi ngre moralin e punonjėsve, ėshtė njė mėnyrė pėr tė kaluar sė bashku kohėnjashtė vendit tė punės dhe kur njerėzit janė tė shėndetshėm, janė mė tė lumtur."

Ekspertėt e shėndetėsisė thonė se pėrshtatja e tryezės ku njeriu tė qėndrojė nė kėmbė nė vendin e punės,mund tė ndihmojė. Por kryesore ėshtė qė tė ngrihesh e tė ecėsh. /VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com