Ditë e shtunė , 20 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Nė Kosovė vazhdon trendi i rėnies sė natalitetit!

Nė Kosovė vazhdon trendi i rėnies sė natalitetit!
Publikuar: 16/11/15; 10:00

Nė Klinikėn Gjinekologjike Obstetrike, nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės, mesatarja e lindjeve nė ditė ėshtė rreth 30 foshnje, bėjnė tė ditur zyrtarėt shėndetėsorė. Pėr njė vit nė kėtė klinikė kanė lindur 10 mijė e 400 foshnje, trasmeton Puhia.

Nė mbarė Kosovėn ndėrkaq, nė vitin 2014, kanė lindur gjithsej 26,565 foshnje tė gjalla.

Drejtoresha e Klinikės Gjinekologjike, Myrvete Paēarada i ka thėnė Radios Evropa e Lirė, se vetėm nė institucionin qė ajo udhėheqė, krahasuar me datėn e njejtė tė vitit 2014 me kėtė vit, kanė lindur 500 foshnje mė pak.

"Ka rėnie tė natalitetit dhe kėtė po e vėrejmė qė nga paslufta. Shkaktarėt po mendojmė qė janė planifikimi mė i mirė familjes. Nuk ka raste tė shtatėzėnive tė padėshiruara. Nuk duhet ta lėmė anash as atė qė njė pjesė e madhe e popullatės sė re tashmė ka migruar. Gjithashtu mendoj se vajzat tona gjithnjė e mė shumė po orientohen nga karriera dhe mė pas po krijojnė familje", tha zonja Paēarada.

Merita Vuthaj, zyrtare pėr Shėndetin e Nėnės dhe Fėmijės nė Ministrinė e Shėndetėsisė nė qeverinė e Kosovės, ka bėrė tė ditur se Kosova po shėnon rėnie tė natalitetit nga viti nė vit, duke veēuar vitin 2012, ku ka pasur njė rritje pėr rreth 1000 lindje tė raportuara.

"Pėrgjatė 15 viteve ėshtė vėrejtur rėnie rapide e lindjeve ndėrmjet viteve 2001 dhe 2003 pėr rreth 5,000 lindje mė pak. Pastaj rėnia vazhdon, por nė mėnyrė tė qėndrueshme".

"Pėr ēdo vit janė raportuar mesatarisht nga 500 lindje mė pak, pėrveē nė vitin 2012 kur ka patur njė rritje prej rreth 1000 lindjesh tė raportuara krahasuar me vitin 2011", thotė zonja Vuthaj.

Zyrtarė nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė nė Kosovė, thonė se rėnia e natalitetit nė Kosovė ėshtė duke ndodhur, por jo nė masė shqetėsuese. /RFE/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com