Ditë e premte , 23 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Mishi i pėrpunuar ndihmon edhe shkaktonė kancerin!

Mishi i pėrpunuar ndihmon edhe shkaktonė kancerin!
Publikuar: 13/11/15; 10:06

Agjencia e Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė pėr Kancerin thotė se mishrat e pėrpunuara si proshuta, salēiēet dhe mishi i tymosur mund tė shkaktojnė kancerin e zorrės sė trashė dhe tė tjera lloje kanceri. Edhe mishi i kuq ka mundėsi tė shkakojnė kancerin, trasmeton Puhia.

Studiuesit e Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Kėrkimet pėr Kancerin nė Lion tė Francės, nxorrėn njė studim qė analizon 800 studime tė tjera nga disa kontinente lidhur me mishin dhe kancerin.

Ekpertėt arritėn nė pėrfundimin se konsumi i 50 gramėve mishi tė pėrpunuar nė ditė, e rrit mundėsinė e prekjes nga kanceri i zorrės sė trashė me 18 pėr qind. Si rezultat, agjencia e ka klasifikuar si “kancerogjen pėr njerėzit”, nė tė njėjtėn kategori si cigaret dhe asbestoja.

Mes mishrave tė pėrpunuara janė hot dogėt, salēiēet, mishi i kriposur dhe mishrat e thara. Mishrat pėrpunohen nė mėnyra tė ndryshme pėrfshirė kriposjen, konservimin, fermentimin, tymosjen ose ēdo proces tjetėr qė i shėrben pėrmirėsimit tė shijes dhe konservimit.

Edhe mishi i kuq ėshtė futur nė njė kategori “qė ndoshta ėshtė kancerogjen pėr njerėzit”.

Grupet e industrisė sė mishit kanė protestuar ndaj kėtij klasifikimi, duke argumentuar se kanceri nuk shkaktohet nga lloje tė caktuara mishi por nga disa faktorė.

Mjekėt dhe shumė agjenci qeveritare kanė paralajmėruar prej kohėsh se njė dietė me shumė mish tė kuq ėshtė e lidhur me kancerin, pėrfshirė atė tė zorrės sė trashe dhe pankreasin. /VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com