Ditë e hėnė , 19 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Mungesė e barnave jetike nė Kosovė

Mungesė e barnave jetike nė Kosovė
Publikuar: 06/11/15; 10:06

Problemet nė fushėn e farmaceutikės nė Kosovė janė tė mėdha. Mungesa e barnave tė regjistruara nė tregun farmaceutik ėshtė njėra nga problemet me tė cilat ballafaqohen qytetarėt, trasmeton Puhia.

Zyrtarė nga Agjencia Kosovare pėr Produkte Medicinale, kanė bėrė tė ditur se aktualisht mbi 700 molekula nė rreth 3 mijė forma farmaceutike janė tė regjistruara nė Kosovė.

Por pacientėt po pėrballen me mungesė tė barnave qė i pėrdorin si terapi ditore.

Kosova: Nevojė pėr bashkėpunim shėndetėsor :)

Njė qytetare e cila deshi tė mbetej anonime (emri i njohur pėr redaksinė), pėrdor ilaēin Zigabal, ilaē qė pėrdoret pėr sulme epileptike. Ajo thotė se nė asnjė barnatore nė Kosovė, nuk ka mundur ta gjejė kėtė ilaē, me pretekstin se ėshtė tėrhequr nga tregu.

Ajo thotė se ndėrprerja e ilaēit, tė cilin e quan jetik, ėshtė shumė i dėmshėm dhe i mundimshėm pėr tė.

"Zigabal ėshtė ilaē shumė i rėndėsishėm qė pėrdoret pėr sėmundjen e epilepsisė sepse ėshtė terapi ditore, pėr zbutjen e nervave me impulse tė caktuara. Ėshtė e rėndėsishme, sepse kjo terapi nuk bėn tė ndėrpritet. E nė asnjė barnatore nė Kosovė nuk ka ilaē tė tillė ose diēka tė ngjashme, dhe nuk ėshtė ngritur si ēėshtje qė tė mund tė gjendet diku tjetėr nga njerėzit qė e pėrdorin", thotė ajo.

Pak mundėsi pėr shkėmbim pėrvojash mes mjekėve!

Nė Ministrinė e Shėndetėsisė thonė se ilaēi nė fjalė nuk ėshtė nė listėn esenciale, andaj pėr te duhet leje speciale nga Agjencia Kosovare pėr Produkte Medicinale.

"Produkti i caktuar Zigabal nuk ekziston nė listė esenciale dhe ato qė nuk janė tė pėrfshira nė listė dhe nuk janė tė regjistruara nė listė esenciale. Pacientėt duhet tė aplikojė nė AKPM pėr trajtim individual. Barnat esenciale merren falas, ndėrkaq pėr tė tjera pacienti duhet tė paguajė vetė. Konsiderohet qė lista esenciale pėrfshin barnat jetike", bėn tė ditur Bekim Fusha, nga departamenti farmaceutik.

Pranvera Behrami, zyrtare pėr informim Agjencinė Kosovare pėr Produkte Medicinale thotė se pėr terapi individuale, pėr barnat qė nuk janė tė regjistruara, ekziston njė nen brenda Ligjit pėr Produkte dhe Pajisje Medicinave qė pacientėt pajisen dhe u lejohet importi.

Kufizimet e mjekėve pėr anėtarėsim nė organizata botėrore!

"Nė bazė tė Ligjit pėr Produkte Medicinale, pėrkatėsisht pėrmes nenit tė 12 pėr import tė produkteve medicinale, personatfizik kanė tė drejtė tė importojnė sasi tė produkteve medicinave pėr njė tretman tė nevojshėm, pėr pėrdorimin e tyre personal duke dėshmuar recetėn e mjekut, nė rast qė kėto produkte nuk janė tė regjistruara apo nuk kanė licencė importi".

"Po ashtu, mund tė them qė importi nga personat fizik mund tė bėhet nga qarkulluesit e licencuar farmaceutik me shumicė. Kemi raste tė shpeshta tė terapive individuale. AKPM dhe brenda ditės do tė mundėsojė qė tė pajisen me leje dhe mė pas shumė shpejtė me produktin e kėrkuar", thotė Behrami.

Sidoqoftė, zyrtarė nė Ministrinė e Shėndetėsisė thonė se tashmė janė marrė hapat konkretė pėr thjeshtėsimin e procedurave pėr regjistrimin dhe importin e produkteve mjekėsore.

Nė shfrytėzim janė edhe disa udhėzime administrative qė kanė mundėsuar njohjen unilaterale tė regjistrimit tė barnave nga dy shtete, Gjermania dhe Anglia. /RFE/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com