Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Publikohen rekomandime tė reja pėr kancerin e gjirit tek femrat?

Publikohen rekomandime tė reja pėr kancerin e gjirit tek femrat?
Publikuar: 05/11/15; 10:58

Nė njė ndryshim tė rėndėsishėm, por tė debatuar, njė shoqatė mjekėsore amerikane me ndikim, kėrkon qė gratė tė presin moshėn 45-vjeēare pėr tė filluar mamogramet e rregullta pėr kancerin e gjirit.

Shoqata amerikane e Kancerit, e cila prej vitesh kishte mbajtur njė qėndrim agresiv pėr kėtė analizė, mė parė rekomandonte qė gratė mesatarisht tė rrezikuara pėr t’u prekur nga kanceri i gjirit, t’i nėnshtroheshin ēdo vit analizės, duke filluar nga mosha 40-vjeēare.

Por ky grup e ka ndryshuar tani rekomandimin e mėparshėm, sepse tė dhėnat treguan qė nuk janė shpėtuar njė numėr i mjaftueshėm jetėsh nė saje tė kėsaj analize.

Mbi 1,250 femra tė ekzaminuara me mamografin mobil

Ndėrsa gratė mė tė reja po i kėshillojnė tė fillojnė t’i nėnshtrohen mė vonė kėsaj analize, grave mbi 55 vjeē po u kėrkohet tani tė bėjnė mamogram njė herė nė dy vjet, nė vend tė njė herė nė vit, qė ishte mė parė.

"Qė nga botimi nė vitin 2003 nga Shoqata Amerikane e Kancerit i njė studimi mbi gratė e rrezikuara mė tepėr, janė grumbulluar fakte tė reja nga kontrollet mjekėsore”- thuhet nė raportin e shoqatės, tė publikuar nė Revistėn e Shoqatės amerikane tė Mjekėsisė.

Rregullorja e re ėshtė nė tepėr nė pėrshtatje me Task Forcėn e Shėrbimeve Parandaluese tė SHBA, njė panel i ekspertėve tė pavarur, me mbėshtetjen e qeverisė, i cili rekomandon qė gratė t’u nėnshtrohen mamogrameve njė herė nė dy vjet, duke filluar nga mosha 50 vjeēare.

"Tė dhėnat tregojnė qartė se rekomandimet e reja kanė sjellė mė tepėr pėrfitime, se janė shpėtuar jetė njerėzish; vlerat janė mė tė mėdha, krahasuar me rrezikun e tė paturit njė biopsi fallso pozitive, imazhe fallso pozitive” - tha Dr. Kevin Oeffinger.

Por jo tė gjitha gratė, mes tyre ato qė i kanė mbijetuar kancerit tė gjirit, janė tė kėtij mendimi.

"Si njė e mbijetuar e kancerit tė gjirit prej 7 vjetėsh, ky ndryshim i propozuar nga Shoqata amerikane e Kancerit, mė shqetėson.”- thotė 40-vjeēarja Liz Buscema. "Zbulimi i hershėm ėshtė tepėr i rėndėsishėm pėr kapjen e kancerit tė gjirit nė faza tė hershme.”


Ndėrsa shoqata nuk rekomandon mamograme pėr gratė 40-44 vjeēare, ajo sugjeron qė gratė duhet “tė kenė mundėsinė” pėr tė bėrė mamografi, nė se kjo ėshtė zgjedhja e tyre dhe se gratė mbi 55 vjeē duhet tė kenė mundėsoinė qė tė vazhdojnė t’i nėnshtrohen kėsaj analize njė herė nė vit. /VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com