Ditë e shtunė , 20 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Kosovė​: 2015-ta, furnizim i mirė me barna!

Kosovė​: 2015-ta, furnizim i mirė me barna!
Publikuar: 02/11/15; 10:34

Pėr vitin 2015, buxheti pėr barnat nė Kosovė ėshtė rritur pėr 14.5 milionė euro mė shumė, duke e ngritur buxhetin pėrafėrsisht nė 35.5 milionė euro. Nė vitin 2014, buxheti pėr barna kishte qenė rreth 21 milionė euro.

Megjithėkėtė, mungesa e barnave nga lista esenciale nė institucionet publike shėndetėsore, vazhdon tė jetė e pranishme, por sipas zyrtarėve shėndetėsorė, krahasuar me vitet paraprake, gjatė vitit 2015 ka pasur furnizim tė mirė me barna.

Basri Lenjani, drejtor i Qendrės Emergjente nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės, thotė se nė sektorin qė udhėheq ai, vėrehet njė pėrmirėsim sa i pėrket furnizimit me barna.


“Klinika emergjente kėta 9 muaj, nė bazė tė dinamikės sė shėrbimeve emergjente nė krahasim me klinikat e tjera, ka pasur njė furnizim tė qėndrueshėm me barna, material shpenzues dhe pajisje mjekėsore. Kjo pėr shkak tė specifikave tė punės qė ka kjo klinikė”.

“Neve asnjėherė nuk na ka ndodhur qė tė ketė ndonjė mungesė tė produktit jetė -shpėtues, derisa mungesė tė barnave qė nuk paraqesin rrezik pėr jetėn, normalisht qė ka. Klinika emergjente bėn planifikimin pėr barna dhe kėrkesat tona janė tė vazhdueshme qė kjo klinikė duhet jetė prioritet i shtetit”, thotė Lenjani.


Edhe nė Institutin onkologjik nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės, drejtori Ekrem Hyseni pohon se viti 2015 ka qenė vit mė i mirė, sa i pėrket furnizimit me barna pėr tė sėmurėt me kancer.

“Furnizimi me kimioterapi ka qenė stabil dhe mbulueshmėria ka qenė mbi 90 pėr qind”, thekson Hyseni. /RFE/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com