Ditë e hėnė , 19 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Aksidentet rrugore, bėhen kėrcėnim global!

Aksidentet rrugore, bėhen kėrcėnim global!
Publikuar: 31/10/15; 12:34

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė, OBSH thotė se aksidentet rrugore qė shkaktohen nga trafiku i ngarkuar lėnė mbi 1 milionė e 250 mijė tė vdekur nė vit, viktima qė nė njė masė tė madhe janė tė parandalueshme. OBSH ka publikuar Raportin e Statusit Global mbi Sigurinė e Rrugėve, pėr vitin 2015, transmeton Puhia.

Raporti, i cili bazohet mbi tė dhėna tė mbledhura nga 180 vende, tregon se numri i viktimave qė humbin jetėn ēdo vit nė aksidente rrugore po stabilizohet. Ky fakt shihet si njė zhvillim pozitiv, pasi numri i automjeteve nė botė po shtohet.

Por raporti nxjerr pėrfundime shqetėsuese, duke nėnvizuar se tė dhėnat tregojnė qė shkaktari numėr njė i vdekjeve ndėr tė rinjtė 15-29 vjeē janė aksidentet rrugore. Raporti i Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė zbulon njė hendek tė madh nė situatėn e sigurisė rrugore mes vendeve tė pasura dhe atyre tė varfra.

Raporti thotė se 90% e vdekjeve nė aksidente rrugore regjistrohen nė vende me tė ardhura tė ulėta dhe tė mesme, megjithėse kėto vende pėrfaqėsojnė vetėm 54% tė automjeteve qė janė nė qarkullim sot nė botė. Numri mė i lartė i kėtyre aksidenteve vėrehet nė Afrikė, megjithėse ky kontinent ka vetėm 2% e makinave tė botės. Mė pas renditet Lindja e Mesme.

Vende si Suedia, Britania dhe Holanda kanė arritur tė reduktojnė me 80% numrin e viktimave nga aksidentet rrugore gjatė dekadave tė fundit. Ndėr faktorėt kryesorė pėr pėrmirėsimin e situatės nė kėto vende ėshtė zbatimi rigoroz i rregulloreve tė trafikut rrugor, si ulja e shpejtėsisė sė lėvizjes, ndėshkimi i ngarjes sė makinės nėn influencėn e alkoolit, pėrdorimi i helmetave mbrojtėse gjatė ngarjes sė motoēikletės, apo i rripit tė sigurisė nė makinė.

Njė tjetėr faktor qė ndikon nė pėrmirėsimin e situatės ėshtė reagimi i shpejtė i ekipeve mjekėsore pas aksidentit.

Raporti tregon se njerėzit nė biēikleta apo kėmbėsorėt pėrfaqėsojnė 26% tė tė gjithė viktimave tė aksidenteve rrugore. Nė Afrikė kjo shifėr arrin nė 33%.

Raporti nėnvizon gjithashtu se disa prej makinave qė shiten nė 80% tė vendeve nuk pėrmbushin kriteret bazė tė sigurisė. Kjo vėrehet mė sė shumti nė vendet e varfra./VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com