Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Kosova: Nevojė pėr bashkėpunim shėndetėsor :)

Kosova: Nevojė pėr bashkėpunim shėndetėsor :)
Publikuar: 28/10/15; 10:40

Evropianėt e rinj, ishte epiteti qė institucionet e Kosovės i kishin dhėnė popullatės sė shtetit mė tė ri nė kontinent, me njė mesatare qė sillet nė rreth, 29 vjeē.

Megjithatė, mosha nuk merret si njė kriter sipas tė cilit, nė sistemin shėndetėsor do ta vlerėsonin edhe nivelin e shėndetit tė evropianėve tė rinj, transmeton Puhia.

Zyrtarė shėndetėsorė nė Kosovė thonė se ende ka sėmundje, patologji tė shumta, dhe kėto sėmundje bėjnė qė nė Kosovė jetėgjatėsia tė jetė 10 vjet mė pak,se nė vendet e Bashkimit Evropian.

Pėr tu trajtuar patologjitė, nevojiten mjete tė shumta, por edhe profesionistė shėndetėsorė me pėrvojė tė mjekėsisė bashkėkohore, e qė nė tė shumtėn e rasteve Kosovės i mungon kuadri i tillė.

Andaj, pėr ngritjen e kapaciteteve ėshtė parė nevoja e bashkėpunimit mes Qendrave Klinike Evropiane e mė gjerė, me institucionet shėndetėsore publike nė Kosovė.

Ministri i Shėndetėsisė Imet Rrahmani, ka thėnė pėr Radion Evropa e Lirė se unifikimi i shkollimit bazik mjekėsor apospecialistik, ėshtė nevojė e paevitueshme dhe ėshtė standard qė duhet tė arrihet.

Sipas tij, bashkėpunimet nė fushėn shėndetėsore po vazhdojnė.

“Nė Ministrinė e Shėndetėsisė po mundohemi qė tė vendosim bashkėpunime me shumė shtete, qė tė na ndihmojnė nė ngritjen e kapaciteteve njerėzore, por edhe nė pėrmirėsimin e cilėsisė sė shėrbimeve shėndetėsore”.

“Kemi bashkėpunime shumė tė mira me Turqinė qe 5 vjet, ku dėrgojmė pacientė tonė atje, por edhe bashkėpunim nė fushėn e edukimit tėvazhdueshėm tė mjekėve kosovarė. Pastaj kemi bashkėpunim me disa spitale nė Itali pėr trajtimin e fėmijėve pėr problem tė leukemisė dhe probleme ardiokirurgjike”.

“Kemi bashkėpunime me individė, mjekė vullnetarė, dhe njė organizatė holandeze qė mbulojnė kimioterapinė dhe citostatikėt pėr fėmijėt tonė nė klinikėn e pediatrisė”, tha Rrahmani.

/RFE/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com