Ditë e premte , 23 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Pak mundėsi pėr shkėmbim pėrvojash mes mjekėve!

Pak mundėsi pėr shkėmbim pėrvojash mes mjekėve!
Publikuar: 26/10/15; 10:02

Profesionistė shėndetėsorė nė Kosovė, nuk e kanė mundėsinė e shkėmbimit tė pėrvojave profesionale shėndetėsore me kolegėt e tyre jashtė shtetit.

Kjo pėr shkak tė mungesės sė buxhetit qė posedon Ministria e Shėndetėsisė si dhe Qendra Klinike Universitare e Kosovės pėr kėtė program, transmeton Puhia.

Zėvendėsministri i Shėndetėsisė, Izet Sadiku, i ka thėnė Radios Evropa e Lirė se qė nga java e ardhshme do tė fillojnė bashkėpunimet me shtetet e rajonit e mė gjerė, pėr dėrgimin e stafit shėndetėsorė, qoftė pėr edukim tė vazhdueshėm, apo edhe shkėmbim pėrvojash.

"Ne po mendojmė si minsitri qė nė kuadėr tė bashkėpunimit qė kemi me ministritė tjera tė shteteve tė ndryshme, tė fillojmė tė bėjmė edhe njė pikė tė rėndėsishme siē ėshtė shkėmbimi i kuadrove".

Edhe 3 anesteziologė braktisin sektorin publik!

"Do tė fillojmė me Ministrinė (e Shėndetėsisė) e Kroacisė, javėn e ardhshme, duke e marrė parasysh pėrvojėn e mirė qė egziston pėr specialzimin e kuadrove tona nė Kroaci".

"Ne do tė fillojmė tė negociojmė qė nė shtetet tė ndryshme tė dėrgojmė kuadro pėr specialzim. Deri tash nuk ka pasur marrėveshje tė shkruar qė janė dėrguar kuadro. Tash jashtė shtetit po e shqyrtojmė mundėsinė t'i dėrgojmė shumė specializantė pėr gjashtė muaj, apo mė shumė jashtė shtetit, nė mėnyrė qė tė shkėmbehen pėrvojat", tha Sadiku.

Ndėrkaq, drejtori i Qendrės Klinike Universitare, Curr Gjocaj, ka thėnė se buxheti prej 15 mijė eurosh nė vit, qė ėshtė i ndarė pėr rreth tre mijė punėtorė shėndetėsorė, ua pamundėson mjekėve marrjen e pėrvojave tė reja shėndetėsore jashtė vendit.

Kufizimet e mjekėve pėr anėtarėsim nė organizata botėrore!

"Ne e kemi programin pėr edukim tė vazhdueshėm, por pėr t’ju ndihmuar mjekėve nė kėtė drejtim kemi shumė pak mundėsi, meqė i kemi nė dispozicion vetėm 15 mijė euro pėr 3 mijė punėtorė shėndetėsorė. Kėto nuk mjaftojnė as pėr njė grup tė vogėl", tha Gjocaj.

Kirurgu i pėrgjithshėm nė Qendrėn Klinike Universitare, Rifat Bajrami, ka bėrė tė ditur se ndonėse ėshtė shumė i nevojshėm shkėmbimi i pėrvojave pėr shkak tė avancimit tė shėndetėsisė ēdo ditė e mė shumė, mundėsitė e mjekėve tė Kosovės janė tė pakta.

"Mbėshtetje financiare nga QKUK-ja nuk kemi. Nuk ka mjete tė mjaftueshme pėr trajnime tė ndryshme. Por, sa i perket pjesėmarrjes nė simpoziume tė ndryshme qė organziaohen nga vende tė ndryshme evropiane, ata na ftojnė shpeshherė duke na mbėshtetur edhe financiarisht, dhe kjo ėshtė mundėsi qė mjekėt e shfrytėzojnė pėr marrjen e pėrvojave nga kolegėt e ndryshėm tė vendeve tė ndryshme tė botės".

Pacientėt ankohen pėr shkelje tė drejtash!

"Mendoj se ėshtė shumė i nevojshėm shkėmbimi i pėrvojave mjekėsore, meqė shėndetėsia ēdo ditė avancon".

Sidoqoftė, Kosova ka mungesė tė kuadrove nė disa lėmi, si nė kardiokirurgji, mungesė anesteziologėsh, si dhe mjekėve qė merren me kujdesin e tė moshuarve apo geriartria, thonė profesionistė shėndetėsorė. /RFE/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com