Ditë e hėnė , 19 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Pėrdorimi i fetusit pėr kėrkime mjekėsore

Pėrdorimi i fetusit pėr kėrkime mjekėsore
Publikuar: 22/10/15; 11:01

Njė organizatė amerikane e shėndetit tė grave e financuar nga qeveria po tėrheq vemendjen e shtypit pas publikimit tė disa video-regjistrimeve tė fshehta qė tregojnė disa prej punonjėsve tė saj duke diskutuar mundėsinė e dhėnies sė indeve tė fetusit tė dėshtuar pėr kėrkime mjekėsore. Puhia transmeton, grupi kundėr abortit, pėrgjegjės pėr regjistrimet sekrete thotė se tė punėsuarit nė video janė duke ofruar pjesė fėmijėsh pėr shitje; akuzė qė organizata e mohon fuqishėm. Julie Taboh e Zėrit tė Amerikės njofton se ndėrkohė qė shitja e indeve tė fetusit ėshtė kundėr ligjit nė Shtetet e Bashkuara, aborti dhe pėrdorimi i indeve tė dhuruara tė fetusit pėr kėrkime mjekėsore janė veprime tė ligjshme.

"Nga 30 nė 100 dollarė, pėr kėtė lloj po flasim, dakord?"

Videot janė regjistruar fshehurazi dhe u lėshuan nga anėtarėt e njė grupi kundėr abortit i quajtur Qendra pėr Pėrparim Mjekėsor.

Anėtarėt e grupit, duke u paraqitur si blerės tė indeve tė fetusit pėr kėrkime mjekėsore, pohojnė se punonjėsit e organizatės Planifikimi Prindėror, organizatė e kujdesit shėndetėsor tė grave me fonde qeveritare qė gjithashtu kryen aborte, diskutoi shitjen e pjesėve tė fėmijės me ta.

Ēfarė janė kancerėt dytėsorė?!

Kjo ėshtė njė akuzė qė organizata e mohon me forcė, duke thėnė se ajo kėrkon para vetėm pėr tė mbuluar koston.

"Dua tė qartėsoj se pretendimi qė kjo organizatė nxjerr fitime nga indet e dhuruara nuk ėshtė i vėrtetė. "

Ndėrsa ėshtė e paligjshme pėr tė pėrfituar nga donacionet e indeve nė SHBA, organizatat mund tė sigurojnė indet e fetusit pėr kėrkime mjekėsore nė qoftė se nėna jep pėlqimin e saj.

Por ligjvėnėsit konservatorė janė mes amerikanėve qė thonė se edhe kjo ėshtė e gabuar.

Senator Tim Scott

"Kjo ėshtė njė ēėshtje rreth njerėzimit tonė."

Senatorja Joni Ernst

"Planned Parenthood ėshtė pėr marrjen e pjesėve tė trupit tė foshnjave tė palindur."

Zbulohet metoda mė e re pėr trajtimin e kancerin e trurit

Megjithatė, kėrkuesit mjekėsor nė SHBA janė duke punuar me indet e fetusit pėr dekada tė tėra. Kėrkimet kanė ndihmuar nė zhvillimin e vaksinės sė poliomielitit, dhe po ndihmon nė kurimin e sėmundjeve tė tilla si Parkinsoni dhe Sida.

Biologu Akhilesh Pandey pėrdor inde tė fetusit nė laboratorin e tij nė Universitetin Johns Hopkins nė Baltimore, Maryland.

"Mendoj se po pėrfitojnė shumė nga pėrparimet qė kanė ardhur nga kėrkimet nė indet e fetusit; si testet e shtatzėnisė, apo zbulimin e hershėm tė kancerit."

Doktor Pandey thotė se qelizat mund tė rriten dhe tė zėvendėsojnė qelizat qė janė shkatėrruar nga sėmundja, pėr shembull nė tru, e nė zemėr - dhe kanė aftėsi pėr tė shėruar."

Por disa kundėrshtarė tė abortit thonė se pėrdorimi i indeve tė fetusit ėshtė jo-etik.

Arina Grossu e Kėshillit pėr Kėrkimeve Familjare nė Uashington, DC;


"Qelizat e fetursit tė dėshtuar rrjedhin ose nga njė foshnje e lindur parakohe ose nga qelizat e gjakut tė kordonit tė kėrthizės pasi njė grua ka lindur, si dhe nė rastet e aborteve. Por, nė rastet kur foshnjes i duhet tė vdesė nė proces, apo tė vritet pėr t’i marrė pjesė indesh pėr t'i pėrdorur, kjo nuk ėshtė etike. "

Por dr. Pandey beson se nėse qasja nė indet e fetusit ėshtė e kufizuar, shkencėtarėt do tė kenė mundėsi tė kufizuara.

"Mendoj se kjo do tė na lėrė shumė vite prapa sepse ne nuk jemi tė sigurt se ēfarė procesi ndodh nė indin e fetusit gjatė zhvillimit pėr ta ri-krijuar nga mjete tė tjera ".

Ndėrsa debati publik mbi burimin e indeve tė fetusit vazhdon, shkencėtarėt si Dr. Pandey do tė vazhdojnė tė punojnė me qeliza tė adaptueshme pėr zhvillimin e vaksinave dhe kurave pėr njė numėr tė panumėrt sėmundjesh tė rėnda./VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com