Ditë e shtunė , 17 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Lėndėt pėr shkelėsit e Ligjit kundėr duhanit, nė sirtarė

Lėndėt pėr shkelėsit e Ligjit kundėr duhanit, nė sirtarė
Publikuar: 14/10/15; 10:42

Nga data 22 maj e vitit 2013, Ligji pėr Kontrollin e Duhanit ka hyrė nė fuqi nė Kosovė.

Zyrtarė qė merren me monitorimin e kėtij ligji, thonė se vitin e parė tė hyrjes nė fuqi, ligji ėshtė zbatuar nė masė tė kėnaqshme, derisa shtojnė se mė pas ėshtė shėnuar rėnie e intensitetit tė zbatimit tė tij.

Ndonėse nga inspektorėt sanitarė janė deponuar mbi 280 lėndė qė kanė tė bėjnė me shkeljen e kėtij ligji, nė Gjykatėn Themelore nė Prishtinė, kėto lėndė janė shqyrtuar fare pak.


liriana Zymberaj, kryeinspektore sanitare, thotė pėr Radion Evropa e Lirė, se ėshtė bėrė njė marrėveshje me autoritetet e rendit dhe me gjykatat, qė shkelėsit e ligjit tė marrin dėnimin e merituar.

"Ėshtė thėnė qė do tė ketė bashkėpunim mė tė madh mes gjykatave dhe policisė. Na kanė premtuar qė do tė merren me prioritet lėndėt e shkeljes sė Ligjit pėr Kontrollin e Duhanit".

"Deri mė tash nuk kemi qenė tė kėnaqur me zbatimin e lėndėve. Nga mbi 280 ankesa qė janė dėrguar nė Gjykatėn Themelore pėr fletėparaqitje, njė numėr i vogėl ėshtė zbatuar", tha Zymberaj.

Duhani, vrasės i dy nga tre duhanpirėsve!

Faik Hoti, drejtor i Departamentit pėr Informim nė Ministrinė e Shėndetėsisė, ka bėrė tė ditur se me rėnien e temperaturave, ligji do tė fillojė tė shkilet sėrish.

Ai ka kėrkuar nga inspektorėt sanitarė, t'i ashpėrsojnė masat nė kuptimin e zbatimit tė ligjit, derisa ka kėrkuar edhe zbatimin e lėndėve nga ana e gjykatave.

"Ministria e Shėndetėsisė me shume akterė tė tjerė janė njoftuar me udhėzimin e ri administrativ,qė ka tė bėjė me mjediset pa tym duhani, dhe vendosjen e shenjės sė ndalesės sė duhanit".


"Qėllimi kryesor ka qenė qė kėto subjekte tė informohen me kėtė udhėzim administrativ dhe lėndėt qė dėrgohen nė gjykata, tė jenė tė pėrpiluara drejt dhe t'i mundėsohet gjykatave qė tė sjellin vendime meritore. Kjo nėnkupton qė ato lėndė qė janė dėrguar pėr kundėrvajtje pėr shkeljen e Ligjit kundėr duhanit, tė marrin dėnimin e merituar pasi kanė shkelur ligjin", ka shtuar Hoti.

Sido qė tė jetė, kryetari i Gjykatės Themelore nė Prishtinė, Hamdi Ibrahimi, i ka thėnė Radios Evropa e Lirė nė prill tė kėtij viti, se janė mbi 70 mijė lėndė nė pėrgjithėsi qė presin shqyrtim dhe rrjedhimisht lėndėt pėr shkelje tė Ligjit pėr Kontrollin e Duhanit, nuk kanė qenė me prioritet.

Skender Syla, udhėheqės i Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė nė Kosovė, ka thėnė se pa njė zbatim tė mirėfilltė tė kėtij ligji, nuk mund tė pritet as pėrmirėsim i statusit shėndetėsor tė popullatės sė Kosovės.


"Ligji pėr Kontrollin e Duhanit nė Kosovė, ndonėse ka filluar tė zbatohet nė mėnyrė tė mirė, kohėve tė fundit ėshtė zbehur kjo praktikė, sidomos tash kur koha ėshtė ftohur. Lėndėt qė procedohen nga inspektorati sanitar nė gjykata, duhet tė zbatohen sa mė shpejtė, nė mėnyrė qė ata qė e shkelin ligjin edhe t'i bartin pasojat", tha Syla.

Sidoqoftė, nė Kosovė aktualisht ka ardhur njė grup ekspertėsh nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė, qė do tė bėjnė vlerėsimin pėr efektet qė ka sjellė Ligji pėr Kontrollin e Duhanit, dhe pritet tė japin edhe rekomandime se si tė shkohet mėtutje me kėto masa, duke u bazuar edhe nė shtetet tjera qė e respektojnė kėtė ligj.

Ndryshe, vitin e kaluar nė Kosovė kanė hyrė 2 mijė e 400 tonelata duhan.

Mesatarja e importit tė duhanit qė hyn nė Kosovė pėr njė vit, ėshtė rreth 3 mijė e 500 tonelata. /RFE/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com