Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Dallimet nė mes tė atletėve tė moshuar dhe ata tė rinjėt nė palestėr ;)

Dallimet nė mes tė atletėve tė moshuar dhe ata tė rinjėt nė palestėr ;)
Publikuar: 09/10/15; 11:20

Dihet se ushtrimet fizike pėrbėjnė bazėn pėr njė jetė tė shėndetshme. Por a mund tė rinojnė ato? Sipas njė studimi me atletė tė moshuar, ushtrimet nė palestėr ndikojnė qė gjendja e tyre fizike tė jetė e barabartė me tė njė njeriu 20 vjet mė tė ri. Studimi pėrbėn frymėzim tė qartė pėr t’u ushtruar fizikisht, trasmeton Puhia.

Ēdo mėngjes, Tony Diamond shkon nė park dhe pėr njė orė bėn ecje sportive, pastaj vrapon pėr njė orė tjetėr. Ai gjithashtu shkon nė palestėr dy - tri herė nė javė. Kapiten marine, nė pension, kėtė vit, Tony fitoi tre medalje nė Lojrat sportive pėr Moshuarit nė garė mes personave 85 – 89 vjeē. Lojrat u zhvilluan nė shtetin Minesota.

Tony Diamond thotė:

"Mosha ime ėshtė 86 vjeē dhe mosha ime nė palestėr ėshtė 44. Kjo sepse kam bėrė shumė stėrvitjes gjatė jetės sime. Kam filluar qė kur isha fėmijė.”

Helen White luan basketboll dhe ua mėson kėtė sport tė moshuarve. Ajo fitoi njė medalje argjendi nė tenis, nė Lojrat Kombėtare pėr tė Moshuarit, nė vitin 2013.

"Unė jam 62 vjeē dhe mosha ime nė palestėr ėshtė 32 vjeē." shkruan Zeri i Amerikes, trasmeton Puhia.

Kėta dy atletė janė mes rreth 5000 konkurruesve nė Lojrat pėr tė Moshuarit, tė cilėt morėn pjesė nė studimin mbi moshėn nė palestėr. Pamela Peeke ėshtė asistent profesore e mjekėsisė nė Universitetin e Merilendit. Ajo e krey studimin sė bashku me Ulrik Wisloffin nė Universitetin Norvegjez tė Shkencės dhe Teknologjisė, i cili zhvilloi njė kalkulator fizkulture.

"Tė gjitha tė dhėnat regjistrohen nė pajisje. Ne bėjmė pyetje mbi moshėn, lartėsinė, peshėn, rrahjet e zemrės, presionin e gjakut, sa kohė kalon nė palestėr. Pastaj ti shtyp njė buton, dhe gjen se ēfarė moshe ke nė palestėr."

Ēdokush mund ta pėrdorė kėtė kalkulator nė internet, falas.

"Ky lloj testimit ėshtė nė fakt shumė i vlefshėm dhe ndihmon tė kuptojmė pėrfitimet e tė qėnit tė aftė dhe tė shėndetshėm."

Lojėrat Kombėtare pėr tė Moshuarit zhvillohen ēdo dy vjet dhe atletė mbi 50 vjeē marrin pjesė nė gara tė shumėllojshme sportive. Kėtė vit, mosha mesatare e konkurruesve ishte 68 vjeē dhe mosha mesatare e tyre nė palestėr ishte 43 vjeē.

Pamela Peeke, anėtare e bordit qė organizon kėto lojra, thotė se shumė prej konkurrentėve kanė filluar tė merren me fizkulturė vonė nė jetė.

Hellen White thotė:

"Nė fakt, unė fillova tė merrem seriozisht me sport kur isha 50 vjeēe, dhe tani sporti ėshtė pjesė e pėrditshme e jetės sime."

"Nuk ka rėndėsi sa vjeē je; 20, 25, 30, tė gjithė mund tė ulin moshėn nė palestėr duke u kujdesur fizikisht pėr veten."

Pamela Peeke thotė se kurrė nuk ėshtė shumė herėt ose shumė vonė pėr tė filluar tė merresh me fizkulturė dhe tė korrėsh pėrfitimet e saj.

/VOA/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com