Ditë e enjte , 22 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Kardiokirurgjia jofunksionale, synohet tė punojė 24 orė

Kardiokirurgjia jofunksionale, synohet tė punojė 24 orė
Publikuar: 05/10/15; 10:16

Nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės ekziston Reparti i Kardiokirurgjisė. Por, ky repart ėshtė jashtė funksionit qė nga janari i kėtij viti.

Ndonėse ishte funksionalizuar vitin e kaluar, ka qenė vetėm njė mjek qė ka punuar dhe janė kryer pak operacione nė mungesė stafi.

Mė 22 prill tė kėtij viti ėshtė formuar Kėshilli pėr funksionalizmin e Kardiokirurgjisė, me ē’rast udhėheqėsi i saj, Abdyl Krasniqi, tha se ndonėse nuk dihet koha e saktė e funksionalizimit tė saj, njė gjė e tillė do tė ndodhė kėtė vit, trasmeton Puhia.

“Shumė shpejt besoj qė do tė aktivizohet Kardiokirurgjia. Ne kemi njė plan qė gjatė muajit tetor tė fillohet nė kėtė fushė. Nuk ka arsye qė pas tetorit tė shtyhet edhe mė tej”, tha Krasniqi.

Zėvendėsministri i Shėndetėsisė, Izet Sadiku, ka bėrė tė ditur se janė duke e bėrė analizimin e situatės sė pėrgjithshme nė kėtė fushė, nė mėnyrė qė tė funksionalizohet.

“Sa i pėrket anės teknike, kjo i plotėson kushtet pėr t’u funksionalizuar. Stafi i mesėm ėshtė i mjaftueshėm, por ka mungesė tė kardiokirurgėve dhe kardioanestezologėve. Kėshilli, deri nė muajin tetor, do tė bėjė njė propozim pėr mėnyrėn e funksionimit tė Kardiokirurgjisė dhe shpresojmė se do tė ketė kardiokirurgė 24 orė” Puhia: ka thėnė Sadiku.

Njė ekip kardiokirurgėsh nga Shqipėria kėtė vit ka kryer dy operacione tė zemrės nė kėtė klinikė, falė bashkėpunimit qė ka Ministria e Shėndetėsisė sė Kosovės me atė tė Shqipėrisė.

Sadiku ka shtuar se do tė vazhdohet bashkėpunimi me kardiokirurgė tė jashtėm.

“Ende nuk ėshtė pėrcaktuar sa kardiokirurgė nga Kosova do tė jenė. Do tė bashkėpunojmė edhe me kardiokirurgė italianė, si dhe tė tjerė pėr tė kryer operacione nė kėtė lėmi”, ka shpjeguar ai pėr RFE, trasmeton Puhia.

Operacionet nė zemėr, qė gjatė kėtij viti nuk kanė mundur tė kryhen nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės, pacientėt i kanė bėrė jashtė institucioneve publike shėndetėsore.

E, shuma vjetore qė Ministria e Shėndetėsisė ka tė ndarė pėr programin e trajtimit tė pacientėve jashtė vendit, ėshtė dy milionė euro nė vit, ndėrkohė qė kėrkesat nga pacientėt janė shumė mė tė mėdha.

Edhe 3 anesteziologė braktisin sektorin publik!

Edhe fėmijė tė lindur me anomali nė zemėr, vazhdojnė tė mos operohen nė Kosovė. Kjo nė mungesė tė shėrbimit tė Kardiokirurgjisė pediatrike. Gjatė njė viti, sipas profesionistėve shėndetėsorė, rreth 150 fėmijė kėrkojnė ndihmė pėr intervenim nė zemėr.

Kufizimet e mjekėve pėr anėtarėsim nė organizata botėrore!

/RFE/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com