Ditë e hėnė , 19 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUZHINA \ File me gjoks gjeli deti “Wellington” ;)

File me gjoks gjeli deti “Wellington” ;)
Publikuar: 22/03/16; 10:11

Pėrbėrėsit:

  • 1 kg. gjoks gjeli deti
  • 500 gr. kėrpudha porēini
  • 300 gr. proshut spek
  • 2 petė sfoljati
  • kripė dhe piper i zi
  • njė tufė majdanoz
  • 1 e verdhė veze
  • 1 lugė mustard
  • pak vaj ulliri

Metoda e pėrgatitjes:

Pėrgatisni mishin duke e lyer me kripė dhe piper dhe vendosni tė skuqet mirė nė njė tiganė nė mėnyre qė tė bėhet kore pjesa e jashtme dhe gjithė lėngjet e mishit tė izolohen nė brėndėsi. Vendosni nė njė tavė tė lyer me pak vaj dhe piqeni pėr nja 50 -60 minuta nė furrėn e nxehur mė parė nė 180°C. Pasi tė piqet hiqeni dhe lėreni tė ftohet plotėsisht

Nė tė njėjtin tigan ku skuqėt mishin thekėrisni mirė dhe proshutin e prerė nė copėza. Hiqeni dhe ruajeni mėnjanė.

Ndėrkohė prisni kėrpudhat nė feta tė holla dhe kavėrdiseni po nė tė njėjtin tiganė me pak vaj ulliri, kripė, piper dhe majdanoz. Kur te jen gati hiqini dhe bluajini nė mikser derisa tė bėhen krem. Lėreni tė ftohet.

Pasi tė gjithė pėrbėrėsit janė ftohur, bashkoni proshutėn me kremin e kėrpudhave, shtoini mustardėn dhe pėrzijeni mirė.

Shtroni njė pet sfoljatė, lyeni mesin e saj me kremin e kėrpudhave dhe vendosni sipėr mishi. Lyeni mishin komplet me pjesėn tjetėr tė kremit, mirė nga tė gjitha anėt dhe sipėr vendosni sfoljatin tjetėr. Mbėshtilleni nė formėn e njė pakoje duke izoluar mirė anėt.

Vendoseni tė pushojė nė frigorifer dhe gjithė natėn nėse keni kohė.

Nė momentin e pjekjes priteni sipėrfaqen e sfoljatit nė form rombesh pėr dekor dhe lyejeni me njė tė verdhė veze tė rrahur me pak ujė.

Piqeni nė 160°C pėr rreth 50-80 minuta. Hiqeni lėreni tė pushoje 20 minuta pastaj shėrbejeni tė prerė nė feta me kontornon tuaj tė preferuar. Ju bėftė mirė :) /Adda's/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com