Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUZHINA \ Tortė me miell gėshtenjash dhe salcė karameli tė kripur

Tortė me miell gėshtenjash dhe salcė karameli tė kripur
Publikuar: 04/12/15; 11:26

Pėrbėrėsit:

 • Pėr njė tavė me diameter 26 cm:

Pėr tortėn:

 • 300 gr. Miell gėshtenjash
 • 5 vezė nė temperaturė ambjenti
 • 50 gr. Gjalpė i shkrirė
 • 100 gr. Sheqer
 • 1 pako me pluhur pjekės
 • 2 lugė kakako
 • 300 ml. Qumėsht

Pėr salcėn e karamelit:

 • 300 gr. Sheqer
 • 1 lugė gjalpė
 • 250 ml. pana e freskėt
 • 1 lugė kafe me kripė

Pėr dekorin:

 • 1 gėshtenjė e karamelizuar
 • miell arre kokosi

Metoda e pėrgatitjes:

Ndani tė verdhat nga tė bardhat dhe tė bardhat rrihini nė shkumė me pak kripė. Tė verdhat bashkojini me sheqerin dhe gjalpin dhe rrihini mirė derisa tė bėhen njė masė kremoze. Shtoni duke situr miellin, kakaon dhe pluhurin pjekės dhe pėrzijeni pėrsėri. Shtoni dhe qumshtin pak nga pak derisa brumi tė jet lisho. Bashkoni dhe tė bardhat nė shkumė dhe kėtė herė me ndihmėn e njė spatule kuzhine pėrzijini nga lartė poshtė nė mėnyrė qė mos i ulet volumi.

Lyeni tavėn me pak gjalpė dhe pluhėroseni me miell. Shtoni brumin dhe piqeni nė furrėn e nxehur mė parė nė 180° pėr 40-45 minuta. Bėni provėn e shkopit nėse dei i pastėr nga torta ėshtė gati. Fikni sobėn dhe lėreni tė ftohet plotėsishtė.

Ndėrkohė pėrgatisni karamelin e kripur. Vendoseni sheqerin nė njė tenxhere me fund tė trashė dhe vendoseni nė zjarrė tė mesėm derisa tė shkrihet plotėsishtė.Veēmas ngrohni panėn por mos e lini tė ziejė dhe bashkojeni me karamelin, shtoni dhe kripen. Pėrzijeni vazhdimishtė derisa sheqeri me panėn tė lidhen dhe tė formohet njė masė e trashė dhe kremoze. Fikeni zjarrin dhe shtoni nė tė gjalpin pėrzijeni pėrseri dhe lėreni tė ftohet komplet.

Kur torta tė jetė ftohur komplet hiqeni nga forma dhe vendoseni nė njė pjatancė servirje. Sipėr shtoni salcėn e karamelit dhe dekorojeni me gėshtenja tė karamelizuara dhe anash me miell arre kokosi pėr tė krijuar efekin e dėborės. /Adda's/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com