Ditë e shtunė , 17 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUZHINA \ Si tė pėrgatisim mish qingji nė tavė ;)

Si tė pėrgatisim mish qingji nė tavė ;)
Publikuar: 07/08/15; 11:47

Pėrmbajtja

 • 1 thelb hudhre
 • 1 tufė rosmarinė tė freskėt (30g)
 • 1 luge vaj ulliri
 • 1x2.5 kg krah tė qengjit, me eshtra
 • 3 qepė
 • 1.5 kg patate
 • 1 tifė mentė tė freskėt (30g)
 • 1 luge supe sheqer tė artė
 • 3 lugė supe uthullė e venės sė bardhė
 • 4 copa tė mira proshutės sė tymosur
 • 1 lagėr e madhe Savoy
 • 1 lugė supe miell tė thjeshtė
 • 500g bizele tė ngrira

Method

E ngohė furrėn nė 325 gradė C. Nė njė enė prej llaci, thėrrmoji 4 thelba hudhėr tė qėrruar, gjysmėn e gjetheve rozmarinedhe pak krip dhe poper i hedhė nė masė, pastaj zhyti nė nė enė tė mirė qė ėshtė mė vaj. Shpjet mishin e qingjit dhjetė herė, pastaj fute gishtin nė secilėn prej vrimave duke bėrė masazh dhe marinuar masėn nė tė gjithė atė. Qėroji dhe preji qepėt, vendosi me njė tepsi, pastaj e vendose edhe mishin e qingjit mbi to. Shto 500 ml ujė, mbuloji me folie dhe le tė zihen pėr 3 orė. Largoje folien, derdhe tė gjithė yndyrėn deh shtu 200 ml tė ujė, nė tepsi.

Gatuaji pėr edhe njė orė mė shumė, ose deri sa mishi shkėputet nga ashti, duke ja shtuar edhe njė spėrkatje tė mirė me ujė, nėsė ėshtė tharė. Nėndėrkohė, qėroji patatet, pėrgjysmoji tė mdhajat, zieji nė njė tenxhere tė madhe me ujė tė vluar dhe tė kripur, pėr 12 minuta. Kulloji dhe shkundi pėr tu shkapėrderdhur dhe vendosi nė tepsin qė ėshtė duke e pjekur. Hedhi edhe gjethet e mbetura tė rozmarinė, pikoji me vaj, goditi dhe shtoji thelbat e hudhėrės tė paqėrruar qė kanė mbetur dhe shtoji krip dhe piper. Vendosi nė furrė pėrfundi mishit tė qengjit pėr 1 orė e gjysėm tė fundit.

Pėr 20 minuta tė mbetrura, zgjedhi gjethet e mentes dhe coptoji. Griji nė njė tas tė vogėl dhe miksoji me sheqer, uthullė dhe njė lugė supe ujė tė vluar. Coptoje proshutėn dhe gatuaje nė njė tigan tė madh nė temperaturė mesatare, deri sa tė bėhen ngjyrė tė artė. Coptoje lakrėn dhe hedhi nė tigan duke e spėrkatur me ujė, gatuaje pėr 10-15 minuta ose deri sa te zbutet. Largoje mishin e qengjit nga furra, transferoje me nje jat me tė madhe dhe mbuloje. Vendose tepsin nė temeperaturė mesatare dhe shtoje edhe miellin, pastaj derdhja 600 ml ujė tė vluar. Derdhe ujin e mishit nė tas. Shpejt shtoji bizelet nė tenxheren me ujin e vluar dhe leji tė zihen pėr disa minuta, pastaj kulloji. Servoji tė gjitha nė mes tė tavolinės, me tė gjitha stolit e zakonshme. /Puhia.com

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com