Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUZHINA \ Si tė gatuajmė tortė e kripur me kuinoa, rikota dhe kungulleshka!

Si tė gatuajmė tortė e kripur me kuinoa, rikota dhe kungulleshka!
Publikuar: 03/08/15; 11:08

Pėrbėrėsit:

 • 300 gr. kuinoa
 • 100 gr. stika pishe
 • 1 vezė
 • pak kripė
 • 2 lugė vaj ulliri

Pėr mbushjen:

 • 300 gr. rikota dhie por mund tė pėrdorni dhe gjizėn tonė tė ėmbėl
 • 100 ml. kos shtėpie
 • disa gjethe borzilok
 • 2 kungulleshka
 • disa lule kungulleshkash
 • njė dorė domate qershizė
 • 2 lugė djathė pekorino tė grirė
 • 2 vezė
 • kripė dhe piper i zi
 • 1 thelpi hudhėr

Metoda e pėrgatitjes:

Fillimishtė pėrgatisni bazėn e tortės duke zierė kuinoan nė ujė me kripė pėr 15 minuta. Kullojeni dhe lėreni mėnjanė qė tė humbi gjithė ujin e saj tė zjerjes. Nė blender shtoni farat e pishės dhe grini imėt derisa tė bėhen pluhur pastaj shtoni kuinoan nė tė, vezėn, kripė, vajin dhe pėrzijeni derisa tė pėrfitoni njė llojė brumi. Lyeni tavėn me pak vaj mesin dhe anėt e sajė dhe shtoni nė tė brumin. Hapeni mirė me duar mesin dhe nė anėt e tavės duke e ngjeshure mirė qė mos ketė boshlliqe. Prisni njė letėr furre sa tava e tortės, lyeni me pak vajė dhe vendosni sipėr tavės me kuinoa nga ana e vajit kuptohet. Mbusheni me fasule sipėr. Kjo shėrben qė gjatė pjekjes sė bazės sė tortės ajo tė ruaj formėn e tavės. Futeni nė furrėn e nxehur mė parė nė 180° dhe piqeni pėr 30 minuta. 10 minutėshin e fundit hiqni letrėn me fasule sipėr dhe lėreni bazėn e tortės tė piqet dhe brėnda.

Ndėrkohė pėrgatisni mbushjen duke grirė me rende kungulleshkat dhe hudhrėn. Shtoini dhe borzilokun e grirė ,vezėn, rikotėn kosin pak kripė dhe piper tė zi dhe pėrzijeni gjithė masėn mirė.

Kur baza e tortės tė jet gati shtoni sipėr mbushjen e saj. Dekorojeni me domate qershizė dhe lule kungulleshkash tė prera fije fije. Shtoni pak vaj sipėr saj dhe piqeni nė 200° pėr 20 minuta ose derisa shikoni qė ėshtė mpiksur dhe sipėrfaqja ėshėtė bėrė e kuqerremtė. Lėreni tė ftohet disi para se ta shėrbeni. /Adda's/Puhia.com

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com