Ditë e shtunė , 17 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUZHINA \ Si tė gatuajmė njė bakllava turke

Si tė gatuajmė njė bakllava turke
Publikuar: 16/07/15; 11:45

Pėrbėrėsit:

 • 700 gr miell
 • 200 ml vaj misri
 • 70 ml qumėsht
 • 70 ml kos
 • 2 tė verdha veze + 1 vezė e plotė
 • 1 lugė gjelle limon i shtrydhur
 • 600 gr gjalpė i shkrirė
 • pak niseshte (pėr tė lyer petėt)
 • 500 gr arra tė qėruara e tė grira (pėr mbushjen)

Pėrbėrėsit pėr sherbetin:

 • 1.2 l ujė
 • 1.8 kg sheqer
 • pak vanilje dhe karafil (sipas dėshirės)

Metoda e pėrgatitjes:

Sitet mielli dhe hapet nė formė rrethore. Hidhen tė gjithė pėrbėrit brenda pėrveē gjalpit. Pėrzihet masa me dorė duke marrė pak nga pak miell, derisa tė laget e gjithė masa e miellit. Ngjishet brumi si brumė byreku dhe mbėshtillet me qeskė kuzhine dhe lihet pėr njė orė tė pushojė. Mė pas merret brumi dhe ndahet nė tetė pjesė.

Ēdo pjesė ndahet nė 10 toptha tė vegjėl. Merren 10 tė parėt dhe hapen me diametėr rreth 20 cm duke i spėrkatur vetėm njėherė me niseshte. Pasi janė hapur tė 10 petėt e para me diametėr 20 cm, vendosen njėra mbi tjetrėn. Bėhet njė kryq me pec (okllahi) mbi petėt duke i shtrėnguar qė tė mos lėvizin.

I hapim petėt njėherėsh me pec (okllahi) sa diametri i tepsisė qė kemi. I shtrojmė nė tepsi. Hedhim shtresėn e parė tė arrave. Kėshtu vazhdojmė edhe me pjesėt e tjera tė brumit. Mbasi kemi hedhur dhe shtresėn e fundit tė petėve, e presim bakllavanė me kujdes nė formė rombi dhe sipėr hidhet gjalpi i shkrirė i nxehtė. Fusim bakllavanė tė piqet ne furrė tė nxehtė.

Piqet pėr 2 orė nė temperaturėn 100°C dhe 30 minuta nė 150°C, (koha e pjekjes varet edhe nga lloji i sobės). Duhet tė shohim qė bakllavaja sipėr tė ketė marrė njė ngjyrė tė bukur. Pasi ėshtė pjekur, nxjerrim bakllavanė dhe e lemė tė ftohet. Sherbeti pėr bakllava turke hidhet 24 orė pas pjekjes.

Pėrgatitja e sherbetit tė Bakllavasė

Pasi vlon uji, hidhet 1.8 kg sheqer, vanilje, karafil sipas dėshirės. Pasi vlon pėr 5 minuta, e heqim nga zjarri dhe e lemė tė ftohet pak dhe e hedhim sipėr bakllavasė. Lemė bakllavanė tė ftohet komplet dhe e shėrbejmė nė copa. /Puhia.com

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com