Ditë e shtunė , 17 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUJDES \ Mjekėsi virtuale sot!

Mjekėsi virtuale sot!
Publikuar: 23/11/15; 10:03

Janė imazhe tre-dimensionale tė njė zemre qė rrotullohet dhe zorrė qė qėndrojnė pezull para mjekėve, tė cilėt i pėrdorin kėto pamjet virtuale pėr tė diagnostikuar sėmundjen dhe pėr t’u pėrgatitur pėr operacion.

Kjo mund tė jetė mjekėsia e sė ardhmes. Mjekėt do tė sillen rrotull organeve ndėrsa imazhet virtuale zėvendėsojnė pamjet me rezonancė magnetike (MRI).

Organet rrotullohen pėr t’u studiuar nga afėr nga kirurgėt para se kėta tė hyjnė nė sallėn e operacionit.

Teknologjia 3-D e quajtur Ekopiksel pėrdor njė ekran dhe syze tė veēanta tė zhvilluara nga firma e re ZSpace nė Silicon Valley nė Kaliforni.

Projektuesi kryesor, radiologu Louis Wexler, thotė se Echopixel i konverton imazhet dy-dimensionalė nė tre-dimensionalė

"Kjo mėnyrė do tė jetė jashtėzakonisht e dobishme pėr kirurgun. Disa kirurgė janė shumė tė mirė nė analizimin e imazheve me rreze X, apo atyre me rezonancė magnetike nė pėrgatitje pėr operacionin. Por mėnyra jonė u tregon atyre saktėsisht se si duket organi brenda trupit."

Sergio Aguirre ėshtė shefi i teknologjisė.

"Tė dhėnat analizohen nė kompjuter dhe paraqiten nė njė formė tė tillė nga ku mund tė shihen organet e trupit nė mėnyrė 3-dimensionale.”

Teknologjia “Echopixel” ndihmon mjekėt tė shqyrtojnė zemrėn nė hollėsi, pėr tė planifikuar njė operacion qė mund t’i shpėtojė jetėn pacientit.

Radiologu Wexler thotė:

"Pėr tė parė njė objekt brenda trupit, pėr ta identifikuar dhe pėr ta hequr atė nga trupi ėshtė diēka mjaft emocionuese."

Me teknologjinė e re, nė prova klinike, kirurgėt kuruan lehtėsisht defekte tė zemrės tek foshnjet e sapolindur. Koha qė u desh pėr t'u pėrgatitur pėr procedurat gjithashtu ėshtė ulur nė mėnyrė dramatike - veēanėrisht nė njė fushė, si mjekėsia, ku koha ėshtė para.

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com