Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUJDES \ Kequshqyerja​ dhe uria, qė​ tė​ dyja problem pė​r organizmin!

Kequshqyerja​ dhe uria, qė​ tė​ dyja problem pė​r organizmin!
Publikuar: 13/11/15; 09:55

Problem nė botėn sot nuk ėshtė vetėm uria, por edhe kequshqyerja. 800 milionė vetė llogaritet tė vuajnė prej urisė, 2 miliardė ushqehen jo mjaftueshėm e 2 miliardė tė tjerė janė mbi peshė.

Vėshtirėsitė financiare i shtyjnė njerėzit qė nuk kanė mundėsinė e njė konsumi tė rregullt tė zarzavateve dhe frutave drejt njė pėrdorimi tė tepruar tė yndyrnave dhe karbohidrateve. Nė krahasim me personat qė kanė peshė normale, ata qė si rregull ushqehen me shumė kalori dhe pak vlera ushqyese, duke shtuar kėshtu pa kontroll kilet nė trup, janė shumė herė mė tė rrezikuar ndaj sėmundjeve si diabeti dhe shqetėsimeve nė sistemin e qarkullimit tė gjakut apo llojeve tė ndryshme tė kancerit.

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė ka dalė nė pėrfundimin se nė ditėt tona, mbipesha dhe obeziteti shkaktojnė mė shumė vdekje se uria. Shifrat e ofruara prej saj tregojnė se 2,5 milionė njerėz vdesin ēdo vit nėpėr botė pėr shkak tė obezitetit. Vende si Kina apo Meksika, qė arritėn ta ulin pėrmes pėrpjekjesh tė vazhdueshme nivelin e urisė, janė pėrballur sė fundi me shtimin e personave mbipeshė.


Sipas ekspertėve, ky nuk ėshtė njė fenomen i pazakontė pėr vendet ku mėnyra e tė ushqyerit po shkon drejt konsumimit tė ushqimeve tė pėrpunuara dhe tepėr kalorike. Ata sjellin si shembull ilustrues rastin e Filipineve, ku makaronat e ēastit blihen kryesisht nga tė varfrit sepse janė mė tė lira se orizi vendas, ndėrsa vlerat mė tė mėdha ushqimore i ka padyshim ky i fundit.


Vlerat e pakta ushqyese janė shndėrruar nė njė ēėshtje e tė ashtuquajturės “uria e heshtur“, e cila prek rreth 2 miliardė njerėz nė mbarė globin. Specialistėt vėrejnė se pasojat e tė ngrėnit keq janė tepėr tė mėdha, sidomos pėr tė vegjlit, pasi mungesa e lėndėve ushqyese nė fėmijėri ka pasoja pėr tėrė jetėn. Trupi sėmuret mė shpejt dhe nuk zhvillohet siē duhet, e dėmi nuk rekuperohet mė edhe nėse mė vonė kėta fėmijė, tashmė tė rritur, do tė ushqeheshin mė mirė.

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com