Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUJDES \ Tė hash vetėm mish bio, ekspertėt: Gjedhėt, jo vetėm drithėra nė stalla

Tė hash vetėm mish bio, ekspertėt: Gjedhėt, jo vetėm drithėra nė stalla
Publikuar: 10/11/15; 09:43

Ishte viti 2005, kur gazetari amerikan Michael Pollan vendosi tė mos bėhej vegjetarian. Asokohe, ishte duke shkruar atė, qė mė vonė do tė kthehej nė “bestseller”: “Dilema e njė mishngrėnėsi”.

Pollan i dha zgjidhje duke preferuar mishin, dhe jo tė ēfarėdollojshėm. Publicisti deklaroi se do tė konsumonte vetėm atė qė njihet si “grass-fed”, mish qė vjen nga kafshė tė ushqyera me bar.

“Gjedhėt nuk janė krijuar tė hanė drithėra nėpėr stalla, por qė tė pėrtypin jeshillėqe jashtė nė natyrė”, kėmbėngul guru i ushqimit bio.

Nė krah tė tij kanė dalė njė sėrė personalitetesh amerikane, ndėr mė influentėt e sektorit: aktivistja e “Sloė Food”, Alice Waters; ish-kritikja e gastronomisė te “New York Times”, Ruth Reichl; njeriu qė bėn mrekulli me gatimin, Martha Stewart; dhe shefi i njohur i kuzhinės, Sean Brock.

Pėr tė gjithė ata, mish quhet vetėm ai qė vjen nga gjedhėt e rritur nė kullota. Nuk ėshtė tendencė, - sqarojnė ekspertėt, - mos e quani modė; ėshtė thjesht domosdoshmėri.

Njė studim i organizatės jofitimprurėse amerikane “Consumer Reports”, i publikuar nga “New York Times”, tregon rezultatin e analizimin tė mbi 300 kampionėve tė marra nga mishra tė ndryshėm.

Sipas tij, “grass-fed” pėrmban mė shumė Omega 3, mė shumė antioksidantė, mė shumė vitamina e mė pak bakterie rezistente ndaj antibiotikėve, krahasuar me mishin e kafshėve tė ushqyera me drithėra.

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com