Ditë e premte , 23 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUJDES \ A do e kishit ngrė​nė​ kė​tė​ pjatė​ insektesh! :O

A do e kishit ngrė​nė​ kė​tė​ pjatė​ insektesh! :O
Publikuar: 06/11/15; 10:34

“Insektet duhet tė bėhen pjesė e tryezave tona”. Ky ėshtė rezultati i njė studimi tė agjencisė qeveritare britanike tė ushqimit, e cila nė raportin e fundit kėshillon nisjen e fushatės sė ndėrgjegjėsimit pėr njerėzit nė mėnyrė qė brenda njė dekade ky burim ushqimor tė mos jetė mė tabu, trasmeton Puhia.

“Furnizimi i vazhdueshėm i popullsisė sė Britanisė sė Madhe me ushqime proteinike do tė jetė njėra prej sfidave mė tė mėdha nė dekadat nė vazhdim”, thuhet nė raport.

Raporti sjell si shembull dietat e Azisė Lindore, ku konsumi i insekteve ėshtė ngulitur nė kulturat e kuzhinave vendase prej qindra vitesh tashmė dhe kėshillon pėrhapjen e kėsaj kulture edhe nė Perėndim, ashtu si sushi, ushqimi tradicional japonez, qė pas viteve 2000 ka nisur tė shėrbehet nė restorantet e gjithė Europės dhe Shteteve tė Bashkuara.

“Toka prodhuese, nga kendvėshtrimi agro-kulturor, ėshtė nė limitet e veta, ndaj duhet tė mendojmė pėr burime alternative tė proteinave qė reduktojnė varėsinė tonė nga toka ose pėrdorimi i saj. Kjo do tė ishte diēka e mirė”, thotė Richard Sėannel, zyrtar i Programit tė Burimeve Ushqimore pranė qeverisė britanike.

Ky nuk ėshtė raporti i parė qė kėshillon insektet si burim ushqimor. Njė vit mė parė, njė panel ndėrqeveritar doli nė pėrfundimin se zėvendėsimi i proteinave tė mishit me ato tė insekteve, jo vetėm qė do tė ndihmonte nė njė ushqim mė cilėsor dhe me tė bollshėm, por edhe do tė ndikonte pozitivisht nė ndryshimet klimatike sepse mishi kėrkon mė shumė tokė dhe ujė pėr t’u rritur, ndėrkohė qė insektet kėrkojnė mė pak burime pėr tė prodhuar tė njėjtėn sasi proteinash.

Kultivimin artificial tė larvave, krimbave dhe insekteve tė tjera me gjak ftohtė qė kėrkojnė pak energji pėr t’u zhvilluar kanė kėshilluar edhe dy tė rinj shkencėtarė, njėri italian dhe tjetri zviceran.

Pėr kėtė, italiani Stefan Klettenhammer dhe zvicerani Meinrad Koch prezantuan ‘sobėn e ushqimit me bazė insekte, larva e krimba’.

“Rritja e insekteve dhe krimbave ėshtė e thjeshtė dhe me kosto tė ulėt qė mund tė pėrballohet kollaj edhe nė vendet e varfra”, thotė Klettenhammer.


Ndėrsa pėr Koch, insektet janė tė shijshme dhe gjithė sekreti qėndron tek mėnyra e gatimit tė tyre e pėr mė tepėr janė tė pasur me proteina, qė shkojnė deri nė 95 pėrqind nė disa syrėsh.

Shpikja e dy shkencėtarėve ka tėrhequr vėmendjen mediatike nė Zvicėr dhe mė gjerė e pėr kėtė si Roch ashtu edhe Klettenhammer po mendojnė qė ta hedhin nė treg krijesėn e tyre.

Aktualisht mė shumė se 2 miliardė njerėz nė botė shijojnė ushqyerjen me brumbuj, grerėza dhe insekte tė tjera si pjesė e vakteve normale tė tyre. Kjo kulturė e tė ushqyerit perceptohet nė mėnyra tė ndryshme dhe jo ēdokush dėshiron tė konsumojė insekte. /SHQIP/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com