Ditë e hėnė , 19 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUJDES \ Yndyrnat nuk ju bėjnė tė shėndosh!

Yndyrnat nuk ju bėjnė tė shėndosh!
Publikuar: 31/10/15; 12:09

Pėrmes studimit tė tyre mė tė fundit, publikuar nga revista prestigjoze mjekėsore “Lancet”, kėrkuesit e universitetit tė Harvardit hedhin hije dyshimi mbi dekada tė tėra pretendimesh se njerėzit dobėsohen duke eleminuar yndyrnat.

Dietat low-fat nuk funksionojnė, ėshtė rezultati nė tė cilin del grupi i studiuesve pas mbikqyrjes sė mbi 68.000 personave tė rritur. Nė thelb, sipas tyre, nuk ka prova qė tė mbėshtesin rekomandimin e dietave tė tilla. Pavarėsisht dogmės tepėr tė pėrhapur se duhet tė heqėsh yndyrėn nga ushqimet qė konsumon nėse dėshiron tė humbėsh peshė, nuk ka elemente qė ta mbėshtesin njė teori tė tillė, sidomos nėse diskutohet pėr dobėsim afatgjatė.

Nė 1983-shin, qeveria britanike kishte dalė me njė udhėzues zyrtar pėrmes tė cilit kėshillonte shtetasit e vet tė reduktonin nė 30% tė energjisė totale nivelin e yndyrės sė konsumuar, e tė rrisnin nga ana tjetėr konsumin e karbohidrateve. Kritikėt thonė se njė masė e tille kontribuoi ndjeshėm nė boom-in e produkteve ushqimore dietike, nė maninė e njerėzve pėr tė numėruar kaloritė e i dha dorė industrisė sė dobėsimit.

Tashmė, ēdo ditė e mė shumė po dalin nė dritė prova se jo ēdo lloj yndyre ėshtė e dėmshme, dhe se disa prej tyre mund tė luajnė rol nė mbrojtjen e zemrės e madje edhe nė humbjen e peshės. Sė fundi, sytė kanė nisur tė kthehen nga dieta ushqimore mesdhetare, e cila pėrveē frutave, perimeve apo drithėrave, ėshtė mjaft e pasur edhe me vaj ulliri, peshk apo arra.

/SHQIP/Puhia
Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com