Ditë e hėnė , 19 shkurt 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUJDES \ Ja ēfarė tregon gjuha pėr shėndetin tuaj?!

Ja ēfarė tregon gjuha pėr shėndetin tuaj?!
Publikuar: 28/10/15; 10:01

Dėshiron tė dishė nėse ke njė frymėmarrje me erė tė keqe? Thjesht nxirr gjuhėn dhe inspektoje nė pasqyrė, kėshillojnė dentistėt. Gjendja nė tė cilėn ndodhet gjuha e njė njeriu mund tė tregojė nėse frymėmarrja e tyre mban erė tė keqe, thonė dentistėt.

Puhia transmeton: “Gjuha qė nuk ėshtė e njėjtė nė tė gjithė sipėrfaqen fsheh mė shumė baktere, tė cilat tė japin njė erė tė keqe tė frymėmarrjes”, thotė Harold Katz, dentist nė “The California Breath Clinics”. Dhe nėse njė person ka gjuhėn mė tė veshur, ėshtė mė i predispozuar tė ketė erėn e keqe tė gojės.

Nė librin e tij tė fundit, “Bad Breath Bible”, Katz shpjegon se ēfarė thotė gjuha juaj pėr shėndetin, si dhe rastet nga se shkaktohet era e keqe e gojės, qė nga vetė pastat e dhėmbėve deri tek dietat me nivel tė lartė proteine.

Bakteret shkaktojnė erėn e keqe tė gojės

Era e keqe ėshtė rezultat i miliarda baktereve qė shkaktojnė ata, qė njeriu i merr nėpėrmjet ushqimeve. Proteinat mbeten nė gjuhė dhe konvertohen nė erė, me bazė squfuri. Nė gojėn tuaj jetojnė gjithmonė organizma, dhe krahas baktereve tė kėqija, janė dhe ato tė mirat qė ju ndihmojnė ti rezistoni mikrobeve dhe tė tretni proteinat. Ndėrsa bakteret e tjera janė tė kėqija, dhe mund t’ju shkaktojnė dhimbje fyti apo edhe infeksion veshi.

Si ndikon gjuha nė frymėmarrje

Gjuha ka njė topografi si hartė. Ndryshimet nė kėtė topografi mund tė ndikojnė dhe nė shkallėn e frymėmarrjes sė keqe.

Pėrgjithėsisht, sa mė e ashpėr tė jetė gjuha, aq mė shumė njė person ka tendencėn tė ketė probleme me frymėmarrjen me erė tė keqe. Disa gjuhė kanė njė ndarje tė thellė, apo ēarje.

Gjuha qė ka shumė ēarje ndikon shumė nė frymėmarrjen e keqe, pasi siguron njė mjedis tė pėrshtatshėm pėr shumėfishimin e baktereve. Nėse gjuha juaj ka njė veshje tė bardhe apo tė verdhė ėshtė si rezultat i kėtyre bakterve qė lidhen me erėn e keqe.

Si ndikon pasta e dhėmbėve te era e keqe e gojės

Ēdokush mund tė ketė frymėmarrje me erė tė keqe, madje dhe ata qė janė fanatikė tė higjienės sė gojės. Por mė shumė se sa higjiena orale duhet tė kontrolloni ushqimet qė hani, ilaēet qė merrni dhe zakonet tuaja tė pėrditshme qė mund t’iu sigurojnė njė mjedis tė favorshėm pėr zhvillimin e baktereve qė shkaktojnė kėto erėra. /MH's/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com