Ditë e hėnė , 22 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUJDES \ Frika nga degradimi i rrjetetve sociale!

Frika nga degradimi i rrjetetve sociale!
Publikuar: 05/10/15; 10:20

Tė rinjtė nga Kosova, si nė shumė vende tė ndryshme tė botės pėrdorin internetit nė masė tė madhe. Bazuar nė kėtė fakt, mundėsia pėr keqpėrdorime, manipulime dhe shantazhe pėrmes rrjeteve sociale, ėshtė shumė e madhe kanė deklaruar zyrtarėt e institucioneve nė Kosovė.

Pėr mundėsinė e manipulimit, tė rinjtė, tė cilėt kanė folur pėr nė rubrikėn e pėrjavshme “VOX” tė Radio Evropa e Lirė, thonė se janė nė dijeni.

Veton Sallahu, student nė Universitetin e Prishtinės, konsideron se ēėshtja e pėrdorimit tė rrjeteve sociale sa ėshtė lehtėsuese pėr punė dhe studime, po aq ėshtė edhe shqetėsuese.

“Nuk ka mbrojtje tė privatėsisė, nuk e di a ekziston ndonjė [ligj] qė na mbron. Gjithmonė ekziston frika kush ka, apo kush po t’i merr apo i sheh gjėrat private qė i ke. Nuk e di nė radhe tė parė nė Kosovė a na mbron dikush, sepse nuk ka kontroll”, thotė Vetoni.

Por, Fitore Hyseni, nxėnėse e shkollės sė mesme “Sami Frashi” nė Prishtinė, thotė se gjatė kohės sa e pėrdor internetin nė rrjetet sociale, nuk ka frikė nga ndonjė manipulim.

“Frikė nuk kam dhe e pėrdori facebook-un, twiter-in dhe instagram-in. E di qė facebook-u nuk pėrdoret shumė pėr qėllime tė mira, por ai mė duhet mua, pėr shkak se kemi aty grupin e klasės dhe informohemi pėr te rejat nė shkollė”, tregon Fitorja.

Kurse, Elvira Murati po ashtu nxėnėse e shkollės sė mesme “Sami Frashi”, konsideron se nga pėrdorimi i rrjeteve sociale, duhet tė kemi kujdes:

“Ndonjėherė, edhe duhet tė kemi frikė se disa njerėz [internetin] nuk e pėrdorin vetėm pėr qėllime tė mira. Dikush mund tė bėjė montazhe me fotografi, qė mund tė keqkuptohen nga rrethi i gjerė, derisa rrethi i ngushtė [familjar] tė njeh”.

Jeton Dukagjini, i cili ka pėrfunduar studimet pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare nė Turqi, thotė pėr Radion Evropa e Lirė, se nė disa raste ndodh qė me postimet, tė cilat behėn nė internet, krijohen edhe keqkuptime.

“Keqkuptime ka dhe ato ndodhin sidomos kur e shprehim mendimin nė lidhje me politikėn. Ka komente qė nuk pajtohen njerėzit me mendimin tėnd dhe aty mund tė ketė edhe mosmarrėveshje. Normale ėshtė qė unė nuk pres qė tė gjithė tė pajtohen me mendimet e mia. Fyerje nuk ka pasur, por ka pasur kundėrshtime”, tregon Jetoni.

Inesa Karaēi, e cila ėshtė nga Prizreni, thotė se nga pėrdorimi i rrjeteve sociale, ka dėgjuar qė ka shumė rastet, tė cilat kanė ēuar deri te keqkuptimet e ndryshme:

“Ka shumė rastet qė tė rinjtė pėrdorin emra tė rrejshėm dhe keqpėrdorin internetin”.

Rita Mehmeti, nxėnėse nė shkollėn e mesme “Sami Frashėri”, nė Prishtinė, pėrdoruese e internetit, tregon se si i ėshtė keqpėrdorur profili i saj nė facebook dhe cilat kanė qenė keqkuptimet.

“Konsideroj se ka keqpėrdorime tė shumta nė internet. Edhe faqja ime nė facebook mė ėshtė keqpėrdorur me video tė ndryshme pėr qėllime tė dikujt tjetėr. Po ashtu, mė ėshtė thyer fjalėkalimi dhe njerėz tė caktuar kanė biseduar me dikė me tė cilin unė nuk kam biseduar asnjėherė”, tregon Rita.

Edra Gjinolli mendon se nė rrjetet sociale nuk duhet tė postohen gjėra qė janė shumė personale. Ajo konsideron se kohėve tė fundit nga pėrdoruesit e internetit nė Kosovė, po publikohet shumė gjėra qė nuk janė pėr masėn e gjerė.

“Mendoj se kohėve tė fundit po keqpėrdoret interneti, sidomos pėr ata kanė shumė gjėra personale nė facebook. Mendoj se mėnyra mė e mirė pėr t’iu ikur kėtyre problemeve ėshtė qė gjėrat personale tė mos publikohen”, konsideron Edra.

Rrjeti social facebook u themelua mė 4 shkurt 2004. Faqja fillimisht ishte e hapur vetėm pėr studentėt e Harvardit. Deri nė fund tė vitit 2004, facebook fiton gati njė milion pėrdorues aktivė.

Ndryshe, mbrojtja e tė dhėnave personale nė Kosovė ėshtė e garantuar me Kushtetutėn e Republikės.

Neni 36 mbron privatėsinė dhe garanton mbrojtjen e tė dhėnave personale, ndėrsa neni 3 pėrcakton nė mėnyrė eksplicite se fshehtėsia e korrespondencės, telefonisė dhe mjeteve tė tjera tė komunikimit, janė tė drejta tė pacenueshme./RFE/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com