Ditë e premte , 23 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUJDES \ Ja edhe disa detaje qė patjetė duhet tė konsumoni hudhra?!

Ja edhe disa detaje qė patjetė duhet tė konsumoni hudhra?!
Publikuar: 02/10/15; 12:32

Sot shkenca konfirmon funksionin e saj pėr pastrimin e arterieve, por dihet gjithmonė qė falė kėsaj bime riaktivizohet metabolizmi dhe luftohet lodhja, pastrohet organizmit dhe pėrmirėsohet funksionimi i venave.

Nuk ju pėlqen era e saj, apo fryma e keqe mirpo antikiteti pėr tė mirat e saj, dhe hudhra ėshtė njė koncetrat virtytesh? Provoni ta pėrdorni tė thatė, apo me vajra esencialė.

Ilaē i lashtė

Vetitė terapeutike tė hudhrės janė tė njohura. Antropologėt kanė zbuluar pėrshkrimet e hershme pėr pėrdorimin e saj nė tavolinėn e Sumerėve, popullit tė lashtė tė Mesopotamisė. Nė pjesė tė ndryshme tė botės, hudhra njihej pėr trajtimin kundėr infeksioneve dhe ftohjes. Sot kėrkimet e fundit bėjnė tė ditur edhe vetitė e saj antitumorale dhe antibiotike.

Efektet pėrfituese

Falė garcilinės, me fuqi antibiotike, dhe vitaminave A. B, C, hudhra aktivizo metabolizmin dhe ndihmon nė parandalimin e tumoreve tė shkaktuara nga nitrosamina, susbtancė e pranishme nė zorrėt e njeriut. Kjo bimė ndihmon nė dezintoksimin e organizmit, duke pastruar zorrėt.

Pastruesi jeshil

Hudhra ka efektin e pastruesit pėr organizmin, ndihmon qė gjaku tė jetė mė fluid dhe pastron arteriet, sipas njė studimi tė Universitetit tė Berlinit. Pėrveē kėsaj, ajo ka njė veprim lidhės, nė gjendje tė largojė metalet e rėnda si mėrkuri apo kadiumi. Kjo bimė e lashtė largon lėngjet e tepėrta duke pėrmirėsuar funksionimin e venave dhe fluksit tė gjakut.

Eliksir i rinisė

I ēmuar kundėr alergjive, hudhra ėshtė efikase si antiinflamatore, dhe ka veti kundėr spazmave, dhe ngadalėson procesin e plakjes. Antiseptik dhe kundėr reumatizmės, mbron organizmin nga ulēera dhe arterioskleroza, ndihmon nė reduktimin e triglicerideve, largon lodhjen dhe normalizon rrahjet e zemrės.

Si ta konsumoni

Zgjidhni njė produkt vendi me origjinė tė njohur. Hudhrėn mund ta shtoni nė tė skuqurat, mish, perime, pėr t’i dhėnė shije tė veēantė pjatės suaj. Nė treg ekzistojnė edhe cilėsi tė ndryshme hudhrash. Lėkura e jashtme e hudhrės? Ajo pėrmban pėrbėrės aktiv: mund ta gatuani siē ėshtė me gjithė lėkurė pėr tė shmangur aromėn. Nė pėrgjithėsi mos harroni qė tė mos e skuqni shumėdhe ta konsumoni siē ėshtė, tia shtoni lėngut tė domates sė freskėt, apo ta shtroni mbi bukė me pak vajė ulliri pėr njė ushqim tė kohėve tė vjetra.

Vajrat esencialė

Nėse nuk ju pėlqen aroma e hudhrės provoni ta pėrdorni nė gjendje tė thatė. Keni dėgjuar pėr vajin esencial tė hudhrės? Ka njė fuqi dezinfektimi dhe ka pėrbėrės antimykotik, diuretik, pastrues dhe baktericid, nė gjendje tė veprojė si hollues gjaku, nė infeksionet e rrugėve respiratore dhe nė zorė. Por mos harroni qė nė pėrdorimin e vajrave esencialė nga goja, ėshtė gjithmonė e nevojshme tė konsultoheni me njė ekspert para pėrdorimit. /SHQIP/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com